Када зачинима истекне рок трајања, они приметно губе укус и јачину, а њихова првобитна боја почиње да бледи.
Саветује се да зачине купујете целе, а не млевене и да се кухињски ормарићи где стоје зачини чисте минимум два пута годишње, како бисте били сигурни да приликом кувања користите искључиво оне свеже..
Међутим, пре него што баците старе зачине у смеће, размислите о њиховој пренамени. Како се испоставило, постоји много начина за поновну употребу старих зачина и избегавање непотребног отпада.
Ево како то да учините:
Мирисна свећа
Да направите свећу потребно је да растопите сојин восак, кокосово уље и зачине попут ђумбира, цимета, клинчића и екстракта ваниле у дубљој шерпи. Затим полако улијте смесу у стаклену посуду која је отпорна на топлину, попут тегле.
Сапун
Зачини дивно миришу у сапуну, а зрнасти комадићи ће деловати као природни пилинг. Потребно је да нарендате обичан бели сапун, и да га прокувате у чају (у зависности који мирис желите), и потом додате одабране зачине.
Природна боја за гардеробу
Одаберите шарене зачине попут куркуме, латица шафрана и паприке, и сваки посебно замотајте у газу. У лонцу прокувајте воду, убаците један од зачина и оставите да се крчка око сат времена. У воду додајте једну шољицу алкохолног сирћета, а затим ставите тканину коју желите да обојите и пустите да се крчка око 30 минута.
Држите инсекте даље од свог дома
Да, можете одбити мала досадна створења зачинима које сте планирали да баците, јер бубе и инсекти мрзе мирис одређених зачина. Направите кесице од осушеног босиљка, ловоровог листа, лаванде, рузмарина, белог лука или тимијана и ставите их на места где бубе воле да се скупљају.
Освеживач простора
Многи зачини, попут жалфије, тимијана и оригана, имају природне освежавајуће ефекте. Улијте их у малу врећицу и окачите у подручјима вашег дома који су склони буђи, попут подрума или гараже, како бисте освежили простор.
Преузмите андроид апликацију.