Верујте себи и својим инстиктима, користите своје капацитете, улажите у одговорно истраживање и иновације, порука је Србији Карлоса Алвареза Переире, потпредседника Римског клуба који је као специјални гост говорио данас на Копаоник бизнис форуму (КБФ).
Према његовим речима, уз овакав приступ се и савети који долазе са стране и циљеви Агенде одрживог развоја 2030. које, истакао је, треба дефинисати као своју путању, паметније примењују и сврсисходнији су.
Осврћући се на чињеницу да се Копаоник бизнис форум назива и српским Давосом, Переира је истакао да не види разлога да и Србија буде развијена као Швајцарска.
„ Зашто Србија није просперитетна као Швајцараска, јесу ли Швајцарци генетски бољи. Нису. Ви имате пуно бриљантних људи“, рекао је он и додао да је велики проблем то што доста младих одлази из Србије и на тај начин Србија улаже у оно што користе друге, развијеније земље.
Подсетио је и да ШВајцарска није увек била развијена, али је постала, јер је мудро поступила када је рекла да јој је доста ратова и када је развој почела да темељи на својим људима, учењу и образовању, због чега сада има једне од најбољих центара за образовање у свету.
Говорећи о активностима Римског клуба, ситуцацји у свету и ономе што би човечанство у садашњем теском тренутку требало да уради, Переира је навео да је став клуба чији је потпредседник да се стално мора ићи напред, мењати се, и да учење мора томе да служи.
Истакао је да за њих као организацију која постоји од 1969. године садасња криза везано за Украјину и уопште, није нешто сасвим ново и да су модели симулације које су радили пре 50 година показивали да ако се настави по старом то води ка колапсу.
Према његовим речима, Агенда одрзивог развоја 2030. зависи од пуно ствари од којих је већина негативна, па је одрживи развој како се изразио оксиморон, јер нико није пронашао рецепт, тајну комбиновања елемената одрживог развоја.
Као велики проблем је навео екологију и запитао да ли стил живота посебно у развијеним земљама може да се уклопи са
заштитом животне средине.
„Данас се све заснива на страху и похлепи. Међу људима је пуно страха, моћ је у рукама мало људи, који осталима намећу шта треба да раде. Сведоци смо чињенице да друштва више нису ригидна и да се мењају, али те промене су пре технолошког карактера и питање је има ли фундаменталних промена“, нагласио је Переира.
Истакао је да би дефиниција људског развоја требало да се ревидира и да добробит не може да се заснива на профиту, него на квалитету наших међусобних односа и нашег односа са природом.
Римски клуб је, истакао је Переира, на 50. годишњицу свог постојања предузео низ активности да рехуманизије цовечанство и да отвори умове људи, нарочито када је реч о уцењу и особађању од осећаја беспомоћности оних којима капацитети за учење нису приступачни.
Постојање човечанства је у питању и када то кажем не мислим само на догађаје у Украјини већ више од тога“, рекао је он и навео да је слоган Клуба „Глобална једнакост за здраву планету“.
Оценио је да је учење и то оно право дубинско у смислу мењања појединацног и колективног, прави приступ.
„Мудрост нам треба у овим временима. У стању смо опасности, а оне би требало да се схвате као изазови из којих морамо да изађемо нови и бољи“, поручио је Карлос Алварез Переира.
Преузмите андроид апликацију.