Пенали пресудили – Шпанија је у полуфиналу!

Шпанија је у полуфиналу Европског првенства, након победе над Швајцарском 3:1 после пенала.

У регуларном делу било је 1:1 (0:1), голова у продужецима није било, па су пенали решавали ко ће у полуфинале.

На пеналима било је 3:1. Противник Шпанији у полуфиналу биће победник меча између Белгије и Италије.

Шпанија је одмах дошла до предности после прве акције.

На одбијену лопту после корнера натрчава Ђорди Алба, шутира, погађа Закарију, који скреће лопту иза леђа Јана Зомера и Шпанија је повела у осмом минуту.

То је био десети аутогол на овом Европском првенству, што је више него на свим осталим првенствима од 1960. до 2016. године.

Већ од тог тренутка, Шпанија је желела да “удави“ ову утакмицу и да кроз посед лопте чува предност.

Осим ударца Кокеа преко гола из слободног ударца у 20. минуту, нису имали више ниједну прилику у првом полувремену.

Швајцарска је била немоћна и безидејна, али имали су два покушаја главом после корнера.

У оба наврата лопта је ишла преко гола, а гађали су Аканђи и Видмер.

На крају првог полувремена Шпанија је била сигурна и имала је 1:0, као и 70% посед лопте, па је јасно како се одвијала утакмица.

Прву прилику у другом полувремену имао је стрелац аутогола Закарија.

Гађао је главом у 58. минуту, али је лопта отишла тик поред леве стативе. Могао је да се искупи.

Унаи Симон се истакао у 64. минуту, када је одбранио одличан покушај Зубера, а онда стиже и изједначење.

На асистенцију Фројлера, Ђердан Шаћири погађа у 68. минуту за 1:1.

Швајцарска у 77. минуту остаје са играчем мање, пошто је асистенту код гола Фројлеру, Мајкл Оливер показао директан црвени картон.

Био је то веома оштар старт са две ноге.

До краја није било узбуђења, па је утакмица отишла у продужетак.

У првом продужетку јунак Швајцарске, која је играла са играчем мање, био је Јан Зомер са три фантастичне одбране.

Прво је одбранио незгодан ударац Албе, па шут Морена са пет метара и онда шут Ојразабала са ивице казненог.

Готово да нису прелазили на противничку половину, али су издржали првих 15 минута.

Још неколико добрих одбрана у другом продужетку имао је Зомер, Швајцарска је издржала и гледали смо пенале.

Први пенал промашио је Бускец, пошто је у првој серији погодио стативу!

Погодили су Олмо и Гаврановић, а онда је Унаи Симон одбранио Шеру на крају друге серије и Шпаније се вратила.

А онда поново Зомер – брани пенал Родрију на старту треће серије. Одговорио је Унаи Симон истом одбраном као и Шеру за праву лудницу, па је после треће серије остало 1:1.

Морено је био сигуран на старту четврте серије за 2:1, па је Варгас шутнуо преко гола и Шпанија је имала меч лопту.

Ојарзабал погађа за 3:1 и шаље Шпанију у полуфинале.