Пчелињи отров (апитоксин) производе две жлезде које су повезане са жаоком пчела радилица. Производња отрова се дешава у прве две недеље живота одрасле јединке и остаје ускладиштен у врећици до краја живота или до ситуације када је пчела приморана да брани колонију. Матица највише отрова производи при излегању, зато што се спрема за борбе са осталим матицама.
Пчеле почињу да користе пчелињи отров 14. дана живота. Основна намена отрова је да штити колонију и матицу. Произведени отров се не мења, односно непроменљивог је хемијског састава док је ускладиштен у врећици.
Пчелињи отров спада у најјаче биолошке отрове. То је провидна течност карактеристичног мириса, горког укуса, и киселе реакције. Главни састојак је протеин мелитин који је у нижој концентрацији у августу него у јуну без обзира на старост пчеле.
Суви отров има белу, бледо жуту до жуту боју, а комерцијални препарати су браонкасти, због оксидације неких протеина из отрова.
Иако је један од најјачих биолошких отрова, када се користи у малим дозама, пчелињи отров је веома користан у борби против великог броја болести. Ова терапеутска вредност апитоксина је била позната у старим цивилизацијама.
Пчелињи отров је дуго коришћен у традиционалној медицини за лечење различитих врста реуматизма. Данас се пчелињи отров све више користи у хуманој и ветеринарској медицини, нарочито у земљама далеког истока попут Кине и Јапана.
Смањује стрес, побољшава сан…
Апитоксин је природни катализатор, односно утиче на брзину хемијских процеса, тако се јача природна отпорност и енергија организма, те му се приписују својства изузетног имуностимуланса.
Апитоксин смањује утицаје стреса на организам, побољшава квалитет сна, утиче и на рад нервног система. Доказано је да је апитоксин веома ефикасан аналгетик, односно да помаже у смањењу болова.
Пчелињи отров стимулише и ендокрини систем (лучење хормона), снижава крвни притисак, смањује ниво холестерола у крви, побољшава циркулацију, подстиче регенерацију ткива, смањује склерозу крвних судова, и веома је ефикасан против упала.
Владан Поповић из околине Краљева већ 20 година се бави пчеларством и како за Агросмарт истиче, љубав према природи и пчелама је та главна покретачка снага за бављење овим послом.
Природне креме за лице
Поповић је одавно схватио и значај пчелињег отрова за људе па са супругом која је биолог производи креме за кожу на бази пчелињег отрова.
-Правимо креме на бази пчелињег отрова за негу лица, као природни ботокс, али и против болова. Такође, на бази прополиса правим и капи за нос – каже Поповић.
У ово зимско време Владан Поповић истиче да одржавање кошница није тешко и даје један савет за све оне који би да се баве пчеларством.
– Током зимског периода нема неког претераног посла око пчела. Потребно је обезбедити довољно меда за пчеле, отприлике 15 килограма по кошници, и повремено обилазити кошнице и проверити да се негде није ухватио лед и затворио доток ваздуха. Пчеле треба чувати и од стршљена а једна од ефикасних метода је намамити стршљене на флаше пива, јер они воле тај мирис, и онда их ухватити у флаше. За разлику од стршљена, пчеле не подносе мирис алкохолних пића као ни парфеме, наглашава Владан Поповић и изражава наду да ће се и млади у Србији све више бавити пчеларством као корисним и лепим хобијем а зашто не и једнога дана и професијом.
Преузмите андроид апликацију.