Пред нама су празници који подразумевају боравак у природи, а убоди инсеката су тада више него очекивани.

Ево шта да радите ако вас убоде пчела или оса?
Уколико се ради о уједу пчела, требало би пчелињу жаоку сљуштити са коже тупом страном ножа или ноктом. Никако немојте да покушавате да ухватите жаоку пинцетом или између ноктију, јер ћете тако истиснути остатак отрова у кожу.
Место уједа мање пчеле или осе оперите сапуном и водом. Уколико се јави оток или бол, ставите на место убода хладне облоге.
Након уједа пчеле, осе или стршљена будно пратите појаву знака преосетљивости као што су јак бол и оток или кратак дах и отежано дисање било ког степена. Особе код којих се такви симптоми јаве после првог уједа често развију преосетљивост, или алергију на отров, а у том случају ујед инсекта наредни пут може бити фаталан уколико се не примени хитно лечење. Уколико се ради о убоду инсекта у грло из хране, одмах треба кренути лекару јер некада може доћи и до гушења због тога. За прву помоћ, док не стигнете, сисајте коцкице леда из фрижидера.
Шта да радите ако вас уједе стршљен?
Убод стршљена углавном изазива отеклине, црвенила и осећаја свраба на оштећеном делу коже. Мали убод може проћи већ за пола сата или сат времена, али ако је особа посебно осетљива на његов отров, може отећи читава рука, нога или други део тела на којему се налази убод.
Како бисте спречили ширење отрова у телу, убодени део тела држите повишено у односу на труп.
Убод стршљена може довести до анафилактичког шока који долази из неколико разлога:
Због тога што је особа алергична на угриз инсекта,
Због тога што је убод на незгодном месту где оток изазива гушење,
Ако је особу у протеклих неколико недеља већ угризао стршљен или оса, имунолошки систем је постао преосетљив на алерген и у случају поновног убода долази до анафилактичке реакције организма.
Потребно је нагласити да у случају анафилактичког шока треба одмах позвати хитну помоћ како би се спровела антишок терапија. Ту терапију могу извести само професионалци који праћењем симптома одређују дозе адреналина, антихистаминика и кортикостероида, како би неутрализовали алергијску реакцију.
У случају да је човек у смртној опасности, а у том тренутку нема доктора који би му помогао, алергијска реакција се може ублажити ињекцијом адреналина која је унапред припремљена. Зато, ако сте изложени опасности од угриза стршљена, а посебно ако сте алергични на угриз инсеката, потребно је да имате једну такву ињекцију и таблете антихистаминика за сваки случај, а за све то се пре свега посаветујте са доктором.
Савет искусних пчелара
Један пчелар поделио је трик који помаже код убода пчеле, осе или стршљена. Врло лако можете себи помоћи ако понесете андол или аспирин у таблети са собом.
Примена је следећа: за почетак наквасите таблету и ставите је на место убода. Држите је тако један минут и затим уклоните са места убода. На тај начин ћете спречити отицање и бол, а неће бити ни неугодног свраба. Убод ће ускоро постати прошлост, а траг који остаје је неприметан.
10 навика које вас чине старијима и 10 навика које вас подмлађују
Преузмите андроид апликацију.