Патријарх Српске православне цркве Порфирије изјавио је да је, упркос изазовима са којима се суочавала током свог постојања, Српска Патријаршија била и остала остала темељ на које се постојано изграђивао идентитет нашег народа и православних Срба.
Говорећи на научном скупу „Стогодишњица васпоствљења Српске Патријаршије“ на Православном богословсловском факултету, Порфирије је нагласио да није реч само о идентитету која савремена наука дефинише као лични, културни, социјални, психолошки, државни, национални, политички или било које друге врсте, јер је, како је нагласио, ипак најважнији духовни идентитет.
„Он је корен, он је основа јер човек је у правом смислу речи духовно биће коме није довољно само материјална перспектива и биолошко постојање, него је човек духовно биће којем је потребно које има потребу за метафизичким укорењењем. Захваљујући таквом идентитету, не само да је чуван васколики православни српски народ, већ је то доприносило и још увек доприноси опстанку и наше просвете, културе па чак и државотворности“, поручио је поглавар СПЦ.
Пре 100 година створени услови за стварање јединствене СПЦ
Истиче да је све то надахнуло архијереје СПЦ да се, заједно са хиљадама Срба из свих ослобођених и уједињених српских земаља, саберу у Сремским Карловцима 12. септембра 1920. године ради обнародовања указа о васпостављању Пећке Патријаршије и саборном јединству православних српских области у уједињењених у једну аутокефалну Српску православну цркву.
„Стога овај јубилеј није ништа друго до благословени повод за обнову благодети у литургијском и богословском смислу како у СПЦ тако и у васцелој саборној и апостолској цркви од краја до краја васељене“, поручио је патријарх.
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић, изразио је задовољство што ће на том скупу на научној основи бити расветљен један од најдинамичнијих периода наше новије историје и теологије.
Он је подсетио да се пре 100 година, после великих страдања, победа у Балканским и Првом светском рату, нашем народу догодило и интелектуално и духовно ослобођење.
„У покрету обнове и јачању националних институција, тачно пре 100 година створили су се услови за стварање јединствене Српске патријаршије, наслединице оне из периода од 14-18 века. У исто време снажан развој имао је и Универзитет у Београду, чији је један од оснивача Православни богословски факултет, заједно са Филолозофским, Медицинским, Правним и Техничким факултетом“, рекао је Ђокић.
Преузмите андроид апликацију.