Почетна > Свет
Свет

Пашињан: Јерменија није учествовала у припреми текста споразума о прекиду ватре

Јерменски премијер Никол Пашињан изјавио је данас да Јерменија није учествовала у припреми текста споразума о прекиду ватре у Нагорно-Карабаху.
Фото: Танјуг/AP Photo/Sergei Grits, File

Пашињан је рекао да је његова канцеларија примила к знању одлуку да су власти у Нагорно-Карабаху пристале на прекид ватре, јавила је руска агенција Интерфакс.

Јерменија нема трупе у Карабаху од августа 2021. године, додао је он.

Договор о прекиду ватре између азербејџанских оружаних снага и јерменских трупа у отцепљеном региону Нагорно-Карабаха, насељеном претежно Јерменима, постигнут је данас уз посредовање руског мировног контигента, саопштиле су локалне власти и азербејџански званичници.

Споразум треба да ступи на снагу данас у 13 часова по локалном времену, односно у 11 сати по средњеевропском, пренео је Ројтерс.

Разговори између азербејџанских званичника и јерменских власти у отцепљеном региону о његовој „реинтеграцији“ у Азербејџан требало би да се одрже сутра у азербејџанском граду Јевлаху.

Договор о примирју постигнут је у преговорима са руским мировним контингентом у региону, рекли су локални званичници.

„Посредовањем команде руског мировног контингента, постигнут је договор између азербејџанске стране и представника Нагорно-Карабаха о потпуном прекиду непријатељстава. Имплементација ових споразума ће се спроводити у координацији са командом Руски мировни контингент“, саопштило је руско Министарство одбране.

Договором је предвиђено повлачење јерменских војних јединица и опреме из Нагорно-Карабаха, као и разоружавање локалних одбрамбених снага, саопштило је Министарство одбране Азербејџана.

Дан раније Азербејџан је покренуо војну операцију у Нагорно-Карабаху и употребио јаку артиљеријску ватру на тамошње јерменске положаје.

Локални званичници су рекли да су у тим нападима убијене и повређене на десетине људи.

Омбудсман Нагорно-Карабаха Геган Степањан рекао је данас да су 32 особе, укључујући седам цивила, убијене, а више од 200 рањено.

Азербејџан је напад назвао „антитерористичком операцијом“ и саопштио да ће се наставити све док се сепаратистичка влада Нагорно-Карабаха не расформира и не предају, како је навео, „нелегалне јерменске војне формације“.

У Нагорно-Карабаху, који је међународно признат као део Азербејџана, живи претежно јерменско становништво и он није под контролом Бакуа од раних 1990-их, након рата између Јерменије и Азербејџана.

Азербејџан је поново заузео делове територије Нагорно-Карабаха и око њега у рату 2020. године.

Kremlj: Putin i Vang danas u Sankt Peterburgu

Преузмите андроид апликацију.