Почетна > Србија
Србија

Парастосом и свечаном академијом обележена 20. годишњица Погрома над Србима

Парастосом, откривањем споменика убијенима у погрому и свечаном академијом данас је у Грачаници обележена 20. годишњица Погрома на Косову и Метохији.
Фото: Танјуг/СТР

Пред великим бројем грађана, у присуству званичника канцеларије за КиМ и представника Српске листе, страдалима у погрому 17. и 18. марта парастос је служио владика рашко – призренски Теодосије, уз саслужење владике новобрдског Илариона и будимљанско – никшићког Методија.

Владика новобрдски Иларион подсетио је окупљене на све оне који су страдали током погрома.

„Сетимо се Златибора кога су злочиници пред породицом запалили. У Гњилану је страдао Бобан и касније од пребијања и његова мајка. У Митровици Јана и Боривоје, у селу Драјковце отац и син су пострадали. Ненад је пострадао у Липљану. Још је ту било имена. Нека их Господ све помене“, рекао је владика Иларион.

Након полагања белих ружа пред инсталацијом „Миссинг“, у дворишту Дома културе откривен је споменик убијенима током погрома 2004. године, дело вајара Бранислава Ристића.

Тим поводом , Заменица директора канцеларије за КиМ владе Републике Србије, Душица Николић изјавила је да је на иницијативу Канцеларије постављен споменик у циљу неговања културе и сећања на најтежи дан српског страдања на КиМ.

„Симбол подсећања на отргнуте српске животе, имена страдалих су у овај камен уклесана и сведоче о нашим мученицима. Овај камен са српске Шар планине симбол је снаге, јачине и постајања српског народа на овим просторима, као и снаге нашег народа да издржи тешка времена и голготу због некажњеног злочина, већ 20 година“, рекла је она.

На свечаној академији, владика рашко – призренски Теодосије је истакао да је Погром остао дубоко урезан у Српско колективно памћење као један од најтужнијих тренутака наше новије историје.

„Та два дана, гореле су наше цркве и манастири који су вековима преживели разне ратове и недаће. Са свих страна су стизале вести о злоделима која су цињена над нашим невиним народом и свештенством зато ову годишњицу обелезавамо служећи парастос и приносећи молитву господу“, рекао је владика Теодосије.

Начелник косовског округа Срђан Поповић изјавио је да је прошло 20 година од дана који је оставио најтеже ожиљке у животима српског народа.

„Сећање на 17. март је наша обавеза да се сетимо свих страдалих, запаљених светиња и запаљених кућа и свих страхота кроз које су прошле наше породице тих дана. Не само данас , него сваког дана свих ових дана, свако од нас зиви са тим да правда мора победити“, рекао је Поповић,

Помоћница директора Канцеларије за КиМ Милена Парлић је истакла да они који за боље нису знали спалили су наше молитве и милосрђе које је очувало сваки Божији дом на Космету.

„Уништили су само материјално, не знајући да је духовно пред вандализмом неуништиво. У новијој историји страдања, време код нас Срба дели се на пре и после рата. А рат је почео захваљујући лажима. Лаж о хуманитарној катастрофи, о кобајаги прекомерној употреби силе, о Рачку. Лаж је створила тзв. државу Косово. Пуних 20 година покрива се и погром који је такође почео на лажио утопљеној деци у селу Чабра“, рекла је Парлић.

На трибини су, између осталих учествовали и Ансамбл Венац, Призренски богослови , Хор музичке школе “ Стеван Мокрањац, као и сведоци и учесници у страдању, Драгана Станојевић, Драган Перић и Новица Столић.

Vučić: Pogrom srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji traje i 20 godina kasnije

Преузмите андроид апликацију.