Почетна > Бизнис
Бизнис

Пала производња млека

Производња конзумног крављег млека у млекарама у 2023. години смањена је за 7,5 процената у односу на исти период претходне године.
Фото: Unsplash/lomig

У четвртом кварталу дошло је до пада у производњи конзумног крављег млека од 21,3 одсто у односу на исти период 2022, показују недавно објављени подаци о трендовима Републичког завода за статистику.

Откупне цене крављег млека порасле су за 17,9 одсто у периоду јануар–децембар 2023. године у односу на исти период претходне године. Али у последњем кварталу цене млека биле су за 15,5 одсто ниже у поређењу с истим периодом 2022.

Потрошачке цене крављег млека порасле су за 50,7 одсто у 2023. у односу на исти период претходне године. У четвртом кварталу просечна цена крављег млека износила је 168,7 динара по литру, што је раст од 20,8 одсто у односу на исти квартал претходне године.

„На основу упоредног приказа и претходне анализе можемо закључити да су откупне цене крављег млека имале тенденцију пада у првих седам месеци 2023. са незнатним растом у последњих пет месеци, док су потрошачке цене у 2023. години биле стабилне“ наводи се у последњој анализи РЗС.

Процене показују да пољопривредна газдинства која се баве производњом крављег млека дистрибуирају млекарама око 59 одсто од укупне производње.

Од количине крављег млека које остаје на газдинству, око 41 бива искоришћено за исхрану чланова газдинства и стоке.

На фармама се искористи око 10 одсто, око 22 процената се преради у млечне производе (углавном сир и кајмак), док остатак (око девет процената) произвођачи продају директно потрошачима. Према истом извору, губици на газдинству су незнатни (до 0,1 одсто).

Заступљеност крављег млека у укупној производњи млека на газдинствима у Србији износи око 97 одсто, а остало чине овчије и козје млеко.

Ovogodišnji Međunarodni sajam automobila posetilo je 112.000 ljudi

Преузмите андроид апликацију.