Будите информисани и не пропустите ниједно интересанто дешавања ове недеље у Новом Саду!

Ево шта нас очекује ове недеље у Новом Саду:
Дечја креативна радионица: ,,Упознајмо хероје у црвеном“ у недељу, 2. новембра у Музеју Војводине

Дечја креативна радионица: ,,Упознајмо хероје у црвеном“ у недељу, 2. новембра у Музеју Војводине од 11:00 часова, за децу узраста од 4 до 10 година.
Обавезна пријава на мејл адресу: [email protected].
Представа за децу “Мачак у чизмама” у Театрилу у недељу, 2. новембра

Припремите се за сценску авантуру! Најпознатији мачак на свету стиже у Театрило у недељу, 2. новембра у 17:00 часова мачак у чизмама креће у своју храбру мисију.
Мачак ће вас освојити, размахати своје брке и показати колико је једна добра идеја моћна!
Карте лете брже од мачковог шешира, обезбедите их на време!
Театрило, место где свака бајка оживи!
Резервације обавезне на број телефона: 064/1503232.
Трећи међународни фестивал музејског театра МУЗЕТЕА 2025 биће свечано отворен 3. новембра у Галерији Матице српске

Свечано отварање Трећег међународног фестивала музејског театра МУЗЕТЕА 2025 биће одржано у понедељак, 3. новембра у 19 часова, у Галерији Матице српске. Фестивал ће трајати до 5. новембра, а публика ће програме моћи да прати у више музејских простора – у Галерији Матице српске, Конаку кнегиње Љубице, Дому Јеврема Грујића и Музеју науке и технике.
Оснивач фестивала је глумица Народног позоришта Вјера Мујовић, док је програмски директор драматург и позоришна критичарка Нина Мазур из Хановера. Фестивал ће свечано отворити др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске.
Фестивал МУЗЕТЕА, који је први пут одржан 2023. године, брзо је стекао међународно признање и постао члан Међународне федерације позоришних фестивала (IMF) у оквиру УНЕСКО-вог Међународног театарског института. Као јединствена платформа која спаја музејску и позоришну уметност, МУЗЕТЕА промовише културну размену и подстиче сарадњу музејских и сценских професионалаца из различитих земаља.
„Наш циљ је да културном наслеђу похрањеном у музејским депоима, театарском енергијом удахнемо нови живот. На тај начин повезујемо различите културе, градимо мостове разумевања и стварамо нову публику“, поручили су организатори фестивала, истичући и подршку Канцеларије за равноправност, као и посебан акценат на улогу жена у уметничкој продукцији.
На овогодишњем издању фестивала учествују уметници из Србије, Шпаније, Шведске, Италије, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Црне Горе, Северне Македоније, са Кипра и из Хрватске. Поред позоришних представа, програм укључује и стручну радионицу посвећену примени театарских техника у савременој музејској пракси, у сарадњи са Домом Јеврема Грујића и организацијом Хаемус из Македоније, уз подршку Хеадлеy фондације.
Циљ радионице је да се музејска пракса унапреди креативним приступима и да се културно наслеђе приближи савременој публици. Након фестивала у Србији, МУЗЕТЕА ће наставити своје деловање и у Црној Гори, у оквиру сарадње са платформом АРТ365, где ће бити приказан ревијални део програма.
Концерт „Echoes“ у понедељак, 3. новембра у Музеју Војводине

У понедељак, 3. новембра 2025. године, у Музеју Војводине у Новом Саду, у 20:00 часова у оквиру јубиларног 10. фестивала Дани барокне музике, одржаће се концерт „Echoes“ – програм који по први пут доноси новосадској публици солистички рецитал Бојана Чичића, једног од најистакнутијих барокних виолиниста данашњице.
Овај програм прати звучне одјеке једног музичког генија – Јоханна Себастиана Баха – кроз три века. Његов утицај се чује у делима Фридриха Вилхелма Руста, а посебно у виртуозним и емотивно набијеним сонатама Ежена Изаија, који се свесно ослања на Бахову музику као извор и опсесију. Кроз различите епохе и стилове, виолина остаје сама – огољена, искрена и снажна – као глас времена који и даље одзвања.
ПРОГРАМ (трајање око 60 минута):
Изложба Божидара Мандића „Техноклизма” у четвртак 6. новембра у Великој галерији СКЦНС-а
Изложба Божидара Мандића „Техноклизма”, којом се обележава 55 година уметниковог стваралаштва и рада Породице бистрих потока, биће отворена у четвртак 6. новембра 2025. у 18 часова у Великој галерији СКЦНС-а (Улица Владимира Перића Валтера 5).
Посетиоци ће на изложби моћи да погледају најновије уметникове радове, као и неке од докумената и радова из историје Породице бистрих потока. Током изложбе ће бити емитован филм Породице бистрих потока о Божидару Мандићу – „Оништити се”.
На отварању ће, поред уметника, говорити Небојша Миленковић, дугогодишњи сведок и познавалац уметниковог рада, а Божидар Мандић ће извести уводни перформанс под називом „Ја не личим на уметника”.
Вођење кроз изложбу заказано је за четвртак, 27. новембар 2025. у 18 часова, када ће о поставци говорити Божидар Мандић, Небојша Миленковић и Тибор Варади. Изложба ће бити затворена у четвртак, 4. децембра 2025. у 18 часова, а затварање ће бити пропраћено перформансом трупе Породице бистрих потока, под називом „Урлик за епоху”.
Јекатерина Бесмељцева и Василиј Соколовски, 8. новембра у Градској концертној дворани

Градска концертна дворана угостиће у суботу, 8. новембра, изузетне уметнике – пијанисткињу Јекатерину Бесмељцеву и виолончелисту Василија Соколовског, који ће новосадској публици приредити незаборавно музичко вече испуњено делима светских композитора.
Јекатерина Бесмељцева је концертна пијанисткиња са богатом међународном каријером. Наступала је у Русији, Норвешкој, Бразилу, Панами, Грчкој, Енглеској, Сједињеним Америчким Државама и Србији, а концертирала је у престижним дворанама као што су Carnegie Hall (Njujork), Elebash Concert Hall i Artemus W. Ham Concert Hall (Las Vegas).
Сарађивала је са признатим композиторима савремене класичне музике, међу којима су Давид дел Тредици и Бетх Мехоциц, а посебну пажњу посвећује извођењу дела жена композитора као што су Mel Bonis, Amy Beach, Amanda Maier, Louise Farrenc, Nadia Boulanger i Clara Schumann.
Млади московски виолончелиста Василиј Соколовски, студент ФИЛУМ-а у Крагујевцу у класи професора Милутина Младеновића, истиче се као један од најперспективнијих музичара своје генерације.
Добитник је бројних награда у земљи и иностранству, међу којима су Меморијал „Душан Протић“ у Београду, Међународно такмичење „Урош Пешић“ у Бања Луци, као и награде на Републичком такмичењу музичких и балетских школа Србије.
Публика ће имати прилику да чује остварења неких од најзначајнијих имена класичне и савремене музике – Фаннy Менделссохн Хенсел, Сергеја Рахмањинова, Давида дел Тредиција, Ј. С. Баха, Алфреда Шниткеа и Габријела Фореа.
Овај програм представља сусрет традиције и савременог израза, извођење које спаја искуство и младост, техничку виртуозност и дубоку музичку емоцију.
25. Новосадска књижевна сазвежђа од 7. до 8. новембра
Новосадска публика ће овог новембра имати прилику да ужива у богатом књижевном програму јер ће се од 7. до 8. новембра 2025. одржати 25. издање Новосадског књижевног сазвежђа, у организацији Савеза књижевника у отаџбини и расејању (СКОР).
Програм почиње у петак, 7. новембра у Канцеларији за сарадњу са цивилним друштвом (Бул. Деспота Стефана 5) од 18 часова, промоцијом најновијих дела чланова СКОР-а. Међу ауторима чија дела ће бити представљена су:
– Милена Пчињски (Заробљени стихови),
– Љубомир Ст. Манасијевић (Песме из камена у михољском лету),
– Милорад Куљић (Сусрет јаве и наве),
– Весна Паунковић (Шах-ролат за краља),
– Милош Б. Иветић (Књижевна созерцања 2).
Другог дана, у суботу, 8. новембра, програм се наставља у Културној станици „Барка“ (ул. Ченејска 5) од 10 часова, када ће бити представљена антологија савремене књижевности „Сазвежђа 2025“. Уводни део манифестације обухватаће обраћања Милоша Б. Иветића, председника СКОР-а, представника града Новог Сада, као и Ирене Јовановић, главне уреднице антологије.
Ауторска представљања чланова СКОР-а почињу од 10:30, а уметнички део програма укључује наступ Црквеног хора „Свети Василије Острошки“ из Сирига, певачке групе „Божури“ као и музичке тачке Драгана Вучковића и Илије Гранде на гитари. Коктел за учеснике и госте предвиђен је у 13 часова.
Посетиоци ће имати прилику да уживају у поезији, књижевним приказима и богатом културном програму, који слави савремену српску књижевност.
Уживајте!
Рођендански концерт бенда “Вампири” 21. новембра у СКЦНС Фабрика
Преузмите андроид апликацију.




