Данас свежије и нестабилно, могући су пљускови са грмљавином. Температура ће се кретати од 16 до 24 степена.

Ево шта нас данас очекује у Новом Саду:
Прошле недеље упознали смо се са стваралаштвом Ел Грека, Дијега Веласкеза и Франсиска Гоје, а овог четвртка очекује вас прича о Салвадору Далију!
У 21.00 сат у врту ГМС и СЗПБ гледаћемо документарни филм “Салвадор Дали: У потрази за бесмртношћу” из 2018. године.
Кроз архивске снимке, фотографије и нарацију, филм приказује Далијев уметнички развој, његову везу са Галом и опсесију вечним животом.

Разговор са Теодором Петковић на Штранду.

Теодора Петковић је рођена 2001. године у Новом Саду. Своје уметничко школовање започиње у Школи за дизајн „Богдан Шупут“ у Новом Саду на смеру графички дизајн.
Након тога уписује Академију уметности у истом граду где и дипломира на смеру сликарство у класи проф. др Горана Деспотовског.
Тренутно је на мастер студијама сликарства под менторством проф. Босиљке Зиројевић Лечић. У свом досадашњем раду истражује феномене одсуства идентитета и отуђења кроз слике и рад са материјалом (инсталације-слике). Поред ликовних уметности бави се и графичким дизајном и музиком.
Излагала је на преко 20 групних и једној самосталној изложби. Активно излаже у земљи и иностранству. Члан је путујуће колоније „Педесетница“. Награђена је Видовданском наградом за постигнуте резултате на републичким такмичењима 2019-2020. године. Живи и ради у Новом Саду.
Циклус радова конципираних око примарног мотива фигуре обмотане драперијом и тешком тканином проблематизује онтолошко питање идентитета и присутности.
Размишљање о та два феномена уметница назначује кроз слике и инсталације, где са класичног сликарског третмана постепеним истраживањем долази до рада и искуства са директним материјалом.
Постављена тканина преко фигура постаје активан учесник у формирању слике и негира препознатљивост објекта испод доводећи до потпуног укидања идентитета и особености. Драперија је постављена као симболичка граница између унутрашњег и спољног простора слике.
Дати спољашњи простор је метафизички приказ онога што је испод, чиме се гради асоцијативни потенцијал форме и визуелни образац се мења и преобликује.
Кроз редукцију форме и нагласак на набору и динамици коју ствара материјал, тканина постаје носилац емотивног и психолошког набоја и тако постаје водећи елемент и знак унутрашњег слоја дела.
Разговор ће водити Сузана Рудић, вајарка и песникиња у 20:00 часова у Библиотеци на Штранду (испод Моста слободе).
Атински фестивал дигиталне уметности 2025, у Америчком кутку.
Циклус СВЕТ ДИГИТАЛНЕ УМЕТНОСТИ наставља се у 16.00 часова у Америчком кутку (Нови Сад, Кеј жртава рације 2б), а тема је Атински фестивал дигиталне уметности 2025.
Атински фестивал дигиталне уметности постоји од 2005. године, а циљ му је што шире међународно окупљање уметника и публике.
Промовише и стимулише све облике дигиталне креативности, и кроз мултимедијалне програме путем изложби, видео-пројекција, живих перформанса и радионица приказује специфичне карактеристике дигиталних медија, њиховог језика и естетике.
Наша публика ће имати прилику да види неке од најбољих видео-радова са овогодишњег Атинског фестивала дигиталне уметности одржаног у априлу текуће године.
О фестивалу и одабраним приказаним радовима говориће Андреј Тишма.
Концерт “Viva Ennio Morricone” у Градској концертној дворани.

Култне теме које су обележиле историју светске кинематографије поново ће оживети пред новосадском публиком – концертом „Вива Еннио Моррицоне“, који ће у 20 часова у Градској концертној дворани извести Камерата Нови Сад са аустријским виолончелистом Фридрихом Клајнхаплом.
На програму су нумере из филмова као што су Било једном на Дивљем западу, За шаку долара, Биоскоп Парадисо, Легенда о 1900, Малена, Мисија, Било једном у Америци, Професионалац, Црвена Соња, Хамлет, Сакристан и За шаку динамита – ремек-дела једног од најзначајнијих аутора филмске музике свих времена, Енија Мориконеа.
Мориконе је оставио неизбрисив траг у уметности, компонујући музику за више од 500 филмова и серија, сарађујући са великанима попут Серђа Леонеа и Брајана де Палме.
Његова дела пратећи су глас легендарним сценама светске кинематографије, а својим уметничким дометима превазилазе оквире филмске музике.
Солиста вечери, Фридрих Клајнхапл, један је од водећих европских виолончелиста.
Наступао је у најпрестижнијим салама света, сарађивао са врхунским оркестрима и уметницима, а познат је по изражајним интерпретацијама које повезују класику са савременим изразом и популарним музичким жанровима.
Његова уметничка посвећеност и отвореност за различите форме музике чине га идеалним партнером у овом музичко-филмском путовању.
Концерт изводи Камерата Нови Сад, ансамбл који је током последње деценије изградио статус једног од најугледнијих камерних оркестара у региону.
Препознат по израженом уметничком сензибилитету, интердисциплинарним пројектима и сарадњама са домаћим и
иностраним солистима, овај оркестар непрестано помера границе класичног израза.
Вече у част Енија Мориконеа биће омаж генију чија је музика наџивела филмове у којима се појавила и постала универзални језик емоције, сећања и уметничке лепоте.
Улазнице су доступне онлајн и на свим продајним местима Гигс Тиx-а.
Уживајте!
Преузмите андроид апликацију.