Хладни зимски дани, за разлику од остатка године, донекле изостају у избору свежег воћа и поврћа.
Зато се фокусирамо на агруме, којима се обраћамо за дозу витамина која нам је још потребнија у ово доба године. Наранџе, лимуни, грејпфрут и неизбежне мандарине и клементине само су мали део листе овог сочног воћа и сталних становника кухиња.
Иако већина људи купује цитрусе из навике стечене у детињству, важно је знати зашто су они важни у нашој исхрани. Под појмом цитруси или цитруси подразумева се читав низ различитих плодова који доносе сличан, али ипак мало другачији нутритивни састав.
Али имају једно заједничко – велики удео витамина Ц.
Управо је овај витамин вредан за имунитет главни разлог зашто посежемо за цитрусима како бисмо га појачали и одржали. Али и као савезник у борби против сезонских прехлада, који се редовно сљубљује са чајем и медом.
Међутим, иако је за здравље пожељно конзумирати што више цитруса, потребно је знати да ово воће не треба јести после оброка. У наставку откривамо неколико разлога зашто ово уопште није добро.
Потенцијално повећање телесне тежине
Цитруси, упркос својим здравственим предностима, садрже калорије. Њихова прекомерна конзумација, посебно после оброка, може допринети прекорачењу калоријског уноса у односу на потрошњу енергије, што потенцијално доводи до повећања телесне тежине.
Гастроинтестинална нелагодност
Појединци могу искусити гастроинтестиналне нелагодности, као што су надимање или гасови, када конзумирају цитрусно воће након оброка, посебно ако имају осетљив систем за варење.
Утицај на варење
Агруми су кисели, а њихова конзумација одмах после ручка може да поремети варење код неких људи. Киселост може довести до нелагодности, лошег варења или жгаравице, посебно код оних који су склони рефлуксу киселине.
Ниво шећера у крви
Док цитруси садрже природне шећере, њихово једење после ручка може довести до брзих скокова и накнадног пада нивоа шећера у крви. Ово може допринети осећају умора или жудњи за додатним грицкалицама.
Преузмите андроид апликацију.