Нуклеарна фузија је прави разлог помаме светских сила за литијумом, а ево зашто Србија не сме да пропусти своју историјску прилику!
Процес фузије одвија се на Сунцу и другим звездама. У фузији се ствара милион пута већа енергија од хемијске, јер је енергија која повезује нуклеоне у језгру знатно већа од енергије веза међу молекулима каква се ослобађа у сагоревању фосилних горива.
Фузијом би се могла створити иста количина енергије као из стотину тона угља, без емисије угљендиоксида. За тај процес све што је потребо је вода и количина литијума која се данас налази у батерији једног преносног рачунара.
Ако узмемо у обзир рапидне напретке на пољу нуклеарне фузије који су остварени последњих година, јасно је да је управо литијум гориво будућности.
Научници покушавају да лабораторијски понове процес са Сунца још од краја половине прошлог века. Међутим, наши савременици снажно верују да смо све ближе реализацији ове идеје. Стручњаци тврде да нас од остварења сна многих физичара, дели свега пар деценија. Уз увек могућа капитална открића, нуклеарној фузији бисмо могли посведочити већ у наредним годинама.
Литијум и фузија стављају тачку на глобално загревање
Процес фузије не ослања се на нафту или гас. За разлику од фосилних горива, водоник и литијум, који се користе у фузији, не изазивају ефекат стаклене баште.
У поређењу са другим “зеленим” изворима енергије као што су соларна и енергија ветра, фузија не зависи од повољних климатских услова. Њена стопа ефикасности немерљива је са другим изворима енергије на Земљи.
Нема сумње да је нуклеарна фузија најважније средство у остваривању нулте емисије гасова. Овај амбициозни циљ светски лидери намеравају да испуне најкасније до 2050. године, због чега бисмо могли да очекујемо знатно већа улагања развој фузије, рударење и складиштење литијума.
Прилика која се не пропушта
Знајући важност улоге “беле нафте” у процесу нуклеарне фузије, боље разумемо огромно интересовање Кине, САД и Европске уније за рударење и складиштење овог вредног метала.
Земље богате литијумом, у наредним годинама, драстично ће променити глобалне односе моћи. Експерти верују, да ће њихове економије бележити изузетан раст, технолошки напредак, нове инвестиције као и свеукупно квалитетнији живот грађана, будући да ће њхове улоге у зеленој транзицији светских индустрија, бити од пресудног значаја.
Док поједини економисти очекују сценарио сличан државама које су откриле своје нафтне потенцијале, други истичу да би трансформација земаља које су богате литијумом била драстично бржа, узимајући у обзир чињеницу да су литијум и фузија, не само одговори на потребе тржишта, већ и трајно решење проблема глобалног загревања.
Ekipe „Čistoće“ u ponedeljak nastavljaju akciju suzbijanja komaraca
Преузмите андроид апликацију.