Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ово су ствари и места у дому које пречесто чистимо

Одржавање чистог и уредног дома свакако је високо на листи приоритета, али, као и у свему, не треба претеривати.
Фото: Pixabay/Mariakray

Проучите ову листу. Велика је вероватноћа да превише чистите неке ствари у свом дому.

Одећа

Ако вам се чини да већину свог слободног времена проводите поред машине за прање веша, највероватније пречесто перете одећу. Осим ако немате посао где заиста запрљате одећу, обилно се знојите или сте неспретни док једете, па вам храна често капље и пада, већину можете да носите више пута. Постоје изузеци, наравно.

Доњи веш, чарапе, опрему за вежбање и све што се носи уз тело треба опрати након сваког ношења.

Замислите само колико бисте мање прљавог веша имали да све што сте носили нисте бацили дуже од једног минута или ако бисте одвојили мало времена и окачили изношену одећу на вешалицу уместо да је баците на гомилу. Осим што ћете имати више слободног времена уз мање прљавог веша, уштедећете и на води, струји и детерџентима.

Прљаво посуђе

Заборавите на испирање посуђа пре него што га ставите у машину за прање судова. Поред губљења времена и трошења воде, велика је вероватноћа да ће посуђе након прања у веш машини остати делимично прљаво. Наиме, прашци, течности и таблете детерџента за прање судова садрже ензиме који се везују за честице хране да би растворили остатке хране и потом омогућили испирање водом. Када претходно оперете судове, детерџент се не може залепити за остатке хране и само се троши. Важно је састругати велике количине хране пре него што ставите судове у машину за прање судова и пазите да их не остављате данима у лавабоу или машини за прање судова. Ако имате само пола пуну машину за прање судова и желите да сачекате до следећег оброка да бисте завршили циклус прања, покрените циклус „само исперите“ и уштедите време и воду.

Лустери и плафонске светиљке

Ако током сваког чишћења обавезно уклоните прашину са плафонских светиљки, можете направити паузу. Наиме, лустере можете лако очистити једном месечно, а покушати да направите распоред тако што ћете их сваке недеље брисати у другој просторији. Такође, придржавајте се правила да се прашина прво обрише са високих елемената, односно одозго према доле.

Ћебад, јоргане и прекриваче за кревете

Прекриваче за кревете је понекад незгодно прати због њихове велике величине, а добро је знати да осим ако немате велики број кућних љубимаца или „живите“ на кревету, не морате да их перете на недељној бази. Уместо тога, слободно их оперите на крају сваке сезоне. Пре прања обавезно проверите упутства на етикети, а ако имате малу машину за прање веша, однесите је у веш. Ако код куће имате кућне љубимце који имају навику да се пењу на кревет, добро је проћи чаршав са гумицом која се лако пере преко покривача.

Завесе и украсни декори

Завесе и декоративни декори у дневним и спаваћим собама не захтевају често чишћење – довољно је једном годишње, а у зависности од врсте и величине тканине, оперите их код куће или однесите на професионално чишћење. Ако сте забринути због прашине, скините завесе и баците их у машину за сушење у циклусу „само ваздух“ да бисте уклонили прашину и све наборе. Избегавајте топлоту јер то може довести до скупљања неких тканина. Завесе у кухињама и купатилима треба чешће (сезонски) прати јер накупљају честице масноће и аеросоле.

Рерна

Чишћење рерне не мора да буде на вашој недељној листи обавеза. Ако одмах обришете просуту храну, можете је темељно очистити само два или три пута годишње. Планирајте темељно чишћење након празничног кувања.

Mašina za pranje veša se trese i pravi buku? Ovaj problem je lakše rešiti nego što mislite

Преузмите андроид апликацију.