Теретана, чини се, није најчистије место.
Да ли размишљате о томе колико су прљави и потенцијално опасни предмети које користите за извођење вежбе?
Научници који стоје иза ове студије анализирали су површину предмета које најчешће и најчешће волимо да користимо – плус један изненађујући објекат, а на њима су пронађени узорци бактерије Стапхилококус ауреус, а познато је по томе да може изазвати развој инфекције.
Најпрљавији предмети у теретани Аутори студије прикупили су узроке од 18 испитаника из 16 области праксе у Америци, укупно 288 узорака. Н
акон спровођења микробиолошког истраживања, установљено је да су 4 предмета у теретани често дом Стапхилоцоццус ауреус: медицинска лопта (62 одсто), шипка за повлачење (62 одсто), плоче за тегове (56 одсто), ручка траке за трчање (50 одсто) . Други објекат, који није директно везан за тренинг, пун је бактерија, а то је чесма. Занимљиво је да сви ови предмети садрже више бактерија него квака на вратима теретане (19 процената).
Пронађена је и МРСА, бактерија отпорна на антибиотике Од 288 узорака, 110 је било позитивно на Стапхилококус ауреус, а 77 је било позитивно на МРСА, Стапхилококус ауреус отпоран на антибиотике.
Ове „супербактерије” се сматрају много озбиљнијим јер их је теже лечити, а често се јављају као инфекције коже које могу да личе на бубуљице, убоде паука, а могу се развити у болне чиреве које захтевају интервенцију лекара.
Понекад ће бактерије остати у кожи, али могу да уђу и дубоко у тело и изазову потенцијално опасне инфекције костију, зглобова, крвних судова, срца и плућа.
Неке теретане су опасније
Од 16 тестираних теретана, прегледане су редовне теретане, оне у друштвеним центрима и оне у болницама. Највише бактерија пронађено је у теретанама у великим центрима, иако аутори наводе да разлика у проценту бактерија није била толико велика, до 10 одсто. Оно што је направило разлику је то што су ови простори такође пуни МРСА бактерија, 52 одсто „обичних“ теретана колонизовано је бактеријама отпорним на антибиотике, док је само 5 одсто теретана у болницама позитивно на ову бактерију. Тим је затим наставио са скринингом и тестирао узорке на Пантон-Валентине леукоцидин (ПВЛ), токсин повезан са тешким клиничким симптомима МРСА инфекције. Открили су да су само три предмета била позитивна на ПВЛ, а сви су пронађени у редовним теретанама.
Како се заштитити?
Центри за контролу болести (ЦДЦ) истичу да иако је МРСА отпорна на антибиотике, ипак можете направити велику разлику у томе како се заштитите туширањем или темељним прањем руку пре и после вежбања. Стручњаци саветују да сву опрему пре употребе добро обришете дезинфекционим марамицама и да не дирате ствари у свлачионици, попут пешкира и сапуна.
Пошто се ова бактерија лако преноси додиром, било би мудро не дирати друге људе у теретани. Ако мислите да нисте побегли од бактерија, обавезно се обратите лекару.
Дерматолози саветују да током вежбања не додирујете лице како не бисте пренели штетне микроорганизме које покупите рукама.
Генерално, треба водити рачуна да, колико је то могуће, непокривени делови коже не додирују уређаје и површине. Због тога се препоручује да површину за вежбање додатно покријете пешкиром.
Рукавице за вежбање такође могу послужити као делимична заштита од директног контакта са контаминираном опремом. Знојну одећу треба скинути одмах после вежбања, не само због непријатног мириса и могуће хладноће, већ и због тога што може изазвати бактеријске инфекције коже.
Bakterije vrebaju iz automobila – Većina vozača čisti auto jednom u tri meseca
Преузмите андроид апликацију.