У Градској кући одржана је свечаност поводом уручивања овогодишње Октобарске награде и Новембарске повеље Града Новог Сада за 2023. годину.
Пријему су присуствовали градоначелник Милан Ђурић, председница Скупштине града Јелена Маринковић Радомировић, као и добитници признања.
На почетку свечаности присутнима се обратио градоначелник Ђурић истакавши:
„На данашњи дан сећамо се ослобођења Новог Сада у Другом светском рату. Та слобода плаћена је животима више од 5.000 суграђана, а након тога град је остао са једва 40.000 грађана. Датум 23. октобар је дан у ком се слави слобода, а и уручује Октобарска награда за доприносе наших суграђана Новом Саду. Сигуран сам у то да је Нови Сад град којим би се наши преци поносили. Данас имамо могућност да наградимо наше лаурате који су допринели нашем граду да буде бољи, лепши и снажнији. Организација “Црвени крст” која несебично помаже нашим суграђанима, они су хуманитарци на делу, а један од њих, човек који их предводи је др Драган Лазић, секретар Црвеног крста коме данас уручујемо Октобарску награду. Ово је град талентованих и образованих људи, а средња школа “Исидора Секулић”, а добитница Октобарске награде ове године одлази у руке магистру Ружици Вукобратовић, бившој директорици ове установе и професорка математике. Један од најзначајних догађаја који је обележио ову годину је свакако и 100- годишњица Новосадског сајма, места на ком се одржавају разне манифестације, надамо се да ће овде наставити да се промовишу иновације у развоју привреде, технологије и науке, а Октобарску награду примиће Никола Ловрић, директор Новосадског сајма. Новембарска повеља додељена је Бранку Ћурчину протојереју и ставрофору који је већ 40 година у служби цркве. За оставрења књижевног стваралаштва додељује се Новембарска награда за 2023. годину књижевнику Ненаду Шапоњи, иако он каже да се књиге пишу саме његов допринос књижевности је велики. Када кажемо Салајка не можемо да не поменемо ОШ “Вук Караџић” у чије руке одлази Новембарска повеља, за огромне доприносе у просвети, а награду прима Зорица Зељковић директорица“, рекао је Ђурић.
Град Нови Сад ће увек обележавати овај дан и награђивати најбоље од нас – додао је он.
Присутнима се обратио и секретар Црвеног крста, доктор Драган Лазић.
„Морам да изразим захвалност свима који су данас присутни, али и онима који су ми омогућили да будем лауреат града Новог Сада за ову 2023. годину. Исконска потреба човека је да ствара, да тако потврди себе, али и град у коме живи. Мени је омогућено да будем одговорно лице у овој институцији, а ми сви заједно покушавамо да допринесемо нашем граду“ – рекао је Лазић.
Једна од значајних признања отишла је у руке Ружици Вукобратовић, која је провела је више од петнаест година у образовању, од тога, више од тридесет у Гимназији “Исидора Секулић”, као професор математике и директорка.
„Признање ми много значи и разлог што је то сатисфакција за мој рад у просвети, како са ученицима тако и као директорке. Била сам петнаест година професор математике у гимназији. Имам успешне ученике који су стручњаци на Универзитету у Новом Саду исто тако у Лондону. Као директор сам посвећено радила, међунароне сарадње. Аутор сам међународне конференције “3К -Култура комуникација компјутер” која је реализована десет пута у Скупштини града, Покрајини и нашој гимназији“ – истакла је Вукобратовић и додала:
Директорка је нагласила да од када је ступила на дужност директора школа надограђена и проширена за осам одељења.
„Имали смо 24 одељења, сада имамо 32, школу је било потребно раширити. Захвалана сам представницима Града и Покрајине који су имали слуха да нам одобре средства за надоградњу. Ово је награда не само моја, него свих мојих ученика и професора и свих мојих колга директора“ – рекла је директорка.
“ У нашем граду има пуно људи који су талентовани и вредни, мислим да ова награда је велика част и треба да буде подстрек свима нама да се трудимо да што боље уредимо свој животни простор. Такође, треба да подржавамо једни друге и да сви будемо бољи“ – закључио је Бранко Ћурчин протојереј и ставрофор, добитник Новембарске повеље.
Новембарска повеља Новог Сада, додељује се као друштвено признање за изузетне резултате и достигнућа у области привреде, друштвених и других делатности, поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији. Новембарска повеља додељују се грађанину и групи грађана, предузећима, установама и другим организацијама за неговање демократских традиција и јачању заједништва грађана и грађанки Новог Сада, привредни развој, духовно стваралаштво, здравствену и социјалну заштиту, просвету и спорт и друге делатности, хуманитарне и добротворне активности и испољавање храбрости у ванредним ситуацијама, спасавање људских живота и спречавање материјалних штета.
Na današnji dan oslobođen je Novi Sad – za slobodu novosadsko stanovništvo platilo najskuplju cenu
Преузмите андроид апликацију.