Početna > Život i stil
Život i stil

Ovo su 4 najvažnija vitamina i minerala za jačanje imuniteta

Imuni sistem se odnosi na čitavu armiju ćelija, hemikalija i procesa koji neumorno rade na zaštiti našeg tela od stranih osvajača.
Foto: Pixabay/stevepb

Ukoliko tražite pomoć za svoj imunitet u vitaminima, mineralima i suplementima, obavezno to učinite i važno izabrati prave. Iako je komplikovano direktno izmeriti stanje imuniteta, mogu pomoći informacije o tome koliko često ste imali grip i prehladu i koliko su oni trajali.

Evo liste vitamina i suplemenata za koje je dokazano da pomažu vašem imunitetu:

Probiotici

Bakterije u sistemu za varenje mogu se podeliti na „korisne” bakterije, odnosno probiotike, i „štetne” bakterije. „Korisne“ bakterije, odnosno probiotici, pomažu nam na mnogo načina: od varenja hrane koju jedemo, preko sprečavanja rasta štetnih bakterija (takmičeći se sa njima za mesto i hranu) do ukupnog pozitivnog uticaja na naš imuni sistem. Tako se probiotici nazivaju i bakterijama mlečne kiseline, oni su živi mikroorganizmi koji, kada se konzumiraju u pravoj količini, blagotvorno utiču na zdravlje domaćina. Kako pozitivno utiču na varenje, pozitivno utiču i na imuni sistem. Sprečavajući kolonizaciju patogenih mikroorganizama u crevima, pozitivno utiču na imunološki sistem creva, koji je odgovoran za čak 70-80 odsto našeg imunološkog odgovora. Probiotici mogu smanjiti šanse da se prehladite.

Gde ih pronaći: jogurt, kefir, kupus, miso supa, acidofilno mleko.

Cink

Cink je neophodan za pravilan rast i proliferaciju ćelija uključenih u imunološki odgovor. Ako se uzme na samom početku prehlade, može da skrati njeno trajanje, ističe dr Mafi, iako postoje nejasnoće u dostupnim podacima. Drugi lekari su istakli da treba biti oprezan kada se koristi cink jer može izazvati i neželjene efekte kao što su mučnina i dijareja, posebno ako se uzima na prazan stomak. Dodaju da treba izbegavati sprejeve za nos koji sadrže cink jer mogu da izazovu nepovratan gubitak mirisa. Kada se pravilno uzima, može pomoći zdravlju imunog sistema: kada virus uđe u krvotok, cink prodire u oštećenu ćeliju i sprečava širenje infekcije.

Gde ga pronaći: Jedan od najboljih izvora cinka u ljudskoj ishrani je crveno meso. Konzumacijom oko 100 grama crvenog mesa može se zadovoljiti čak 25 odsto ukupnih dnevnih potreba za cinkom. Spanać, škampi, pasulj, karfiol i laneno seme su takođe odlični izvori cinka.

Vitamin C

Ovaj vitamin pospešuje proizvodnju B limfocita i sprečava propadanje ćelija T limfocita, a to su važne ćelije antitela koje su odgovorne za otkrivanje i borbu protiv virusa u telu. Vitamin C prati niz pozitivnih priča o njegovom delovanju na prehladu, ali je njegovo dejstvo slabije nego što mislite. Pokazalo se da skraćuje trajanje prehlade kada se uzima redovno i može pomoći imunitetu, ali istraživanja pokazuju da ovaj vitamin nije toliko efikasan u prevenciji prehlade u opštoj populaciji. Uz sve navedene kritike, stručnjaci će ipak zaključiti da vitamin C ako se redovno koristi skraćuje trajanje prehlade, ali i njene simptome.

Gde ga pronaći: Agrumi kao što su pomorandže, praznine i limun sadrže velike količine vitamina C. Drugi izvori mogu biti brokoli i kelj.

Vitamin D

Vitamin D je poseban vitamin jer nastaje kada je koža izložena suncu. Iako je primarna funkcija ovog vitamina jačanje i dobrobit mišića i borba protiv stresa i anksioznosti, on takođe štiti imuni sistem. Kada smo bolesni, ovaj vitamin pomaže telu da proizvodi antimikrobne peptide koji će sprečiti razvoj štetnih bakterija, mikroba i virusa. Takođe je važan jer reguliše rad T-ćelija. Prema analizama studija, vitamin D u obliku suplementa smanjiće rizik od razvoja prehlade i gripa.

Gde ga pronaći: Vitamin D se apsorbuje kroz sunce, tako da je najbolji način da dobijete ovaj vitamin da ga izložite zracima sudije. Možete ga naći u pečurkama, masnoj ribi poput lososa.

Tri napitka koja možete piti čak i kad ste na dijeti

Preuzmite android aplikaciju.