Неки произвођачи сирове хране тврде да конзумирање само некуваног воћа и поврћа може подстаћи губитак тежине и помоћи у превенцији и борби против одређених болести. Кување, додају, уништава кључне ензиме који храну чине лакшом за варење.
Познато је да различити начини кувања могу да извуку витамине и минерале из неког поврћа, али с друге стране, хранљиви састојци у неким другим намирницама, укључујући махунарке и житарице, постају доступнији телу тек након кувања.
Неке намирнице је потребно прво кувати да би се повећала њихова нутритивна вредност, а неко поврће је здравије и укусније ако се једе сирово.
Међутим, неко поврће не би требало да једете сирове јер могу изазвати гасове, надимање или нешто друго.
Плави патлиџан
Патлиџан је једна од намирница коју не треба јести сиров. Ова биљка садржи соланин, горког укуса, а прекомерни унос соланина може изазвати мучнину, вртоглавицу и друге здравствене проблеме. Екстремно високе дозе соланина могу бити фаталне. Количина соланина у патлиџану се смањује кувањем.
Боранија
Зелене махунарке се сматрају здравим поврћем, посебно зато што су богате витаминима А, Ц и К. Једење неколико сирових махунарки неће изазвати проблем, али сирове махунарке могу бити благо токсичне. Ове намирнице садрже лектине, антинутријенте који ограничавају способност тела да апсорбује витамине и минерале и може изазвати проблеме са варењем. Кувањем се ниво лектина смањује на занемарљиве количине.
Црвени пасуљ
Сирови црвени пасуљ садржи велике количине токсина фитохемаглутинина, тако да ову храну не треба јести сирову. Ако црвени пасуљ није довољно куван, то може повећати токсичност, али га темељно кување чини безопасним.
Кромпир
Кромпир такође садржи соланин, а прекомерна конзумација овог једињења може изазвати разне гастроинтестиналне и неуролошке проблеме, укључујући мучнину, дијареју, аритмију, вртоглавицу, халуцинације, парализу и хипотермију. Зелени кромпир садржи изузетно висок ниво соланина. Поред тога, кромпир има висок садржај скроба, што ову храну може учинити тешко сварљивом. Ово су главни разлози зашто не треба јести сиров кромпир.
Спанаћ
Спанаћ садржи оксалну киселину, која ограничава апсорпцију калцијума и може олакшати стварање камена у бубрегу. Кување спанаћа смањује количину ове киселине. Поред тога, сирови листови спанаћа могу да садрже разне бактерије као што је Е. коли, које се такође могу уништити кувањем.
Печурке
С једне стране, печурке су тешко сварљиве, а са друге стране, неке врсте печурака могу бити опасне и отровне. Након кувања, неке врсте печурака могу бити јестиве.
Hrana koju treba da izbegavate ako želite da smršate i ostanete zdravi
Преузмите андроид апликацију.