Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ово je најздравије воће са ниским садржајем шећера

Ако сте забринути за унос шећера, то није без заслуга, на крају крајева, већина људи конзумира превише шећера.
Фото: Pixabay/palacioerick

Просечан унос шећера за одраслу особу је 17 кашичица (68 грама), што премашује препоруку Дијететских смерница од 12 кашичица.

Додати и природни шећер се често стављају заједно када се говори о исхрани, али то не говори целу причу. Иако тело метаболише и додани и природни шећер на исти начин, здравствени ефекти сваког од њих су веома различити.

Природни шећер у воћу садржи витамине, минерале, антиоксиданте, воду и влакна – све хранљиве материје које подржавају здравље.

Истраживања показују да људи који редовно једу воће имају смањен ризик од одређених здравствених стања као што су болести срца и дијабетес типа 2.

Купине

Купине су богате антоцијанинима, полифенолом одговорним за црвене, плаве и љубичасте нијансе. Истраживања сугеришу да бобичасти антоцијанини имају позитиван ефекат на путеве укључене у регулацију глукозе у крви. Насумично контролисано испитивање из 2018. показало је повећану оксидацију масти и побољшану контролу глукозе међу гојазним или гојазним мушкарцима који су храњени дијетом са високим садржајем масти са 600 грама (4 шоље) купина дневно током једне недеље у поређењу са онима који су добијали исту количину желатина. одговара калоријама и угљеним хидратима. Наиме, мушкарци који су узимали купине показали су већу осетљивост на инсулин, важан фактор за превенцију дијабетеса типа 2.

Јагоде

Осим што имају мало шећера, хранљиве материје у јагодама су повезане са побољшаним кардиоваскуларним факторима ризика. Полифеноли, влакна, витамини и минерали доприносе добробитима јагода за срце. Истраживање показује да јагоде смањују нивое ц-реактивног протеина (маркера упале) и смањују липопротеине ниске густине и укупни холестерол код људи са високим холестеролом. Друга мета-анализа из 2019. сугерише да конзумирање 10-454 грама јагода смањује факторе ризика повезане са здрављем срца.

Киви

Поред ниског садржаја шећера, киви је препун других корисних хранљивих материја. Опсежна истраживања подржавају киви у борби против затвора због садржаја растворљивих и нерастворљивих влакана. Растворљива и нерастворљива влакна омекшавају и додају масу столици, чинећи је лакшим за излучивање. Студија из 2010. је открила да једење два кивија дневно током четири недеље повећава учесталост пражњења црева код здравих одраслих особа и оних са болешћу иритабилног црева са преовлађујућим констипацијом или ИБС. Мета-анализа из 2022. године пронашла је сличне резултате са кивијем, али је такође приметила побољшања симптома повезаних са ИБС-ом, као што су бол у стомаку и напрезање.

Малине

Малине су богат извор влакана и полифенола, намирница које утичу на апсорпцију шећера у организму и развој хроничних болести. Истраживања показују да конзумирање малина уз оброк смањује постпрандијални шећер у крви код особа са предијабетесом или дијабетесом. Штавише, студија из 2019. приметила је да ужина од малине средином поподнева смањује упалу, кључни фактор у настанку хроничних стања попут дијабетеса типа 2.

Voće kao vaše tajno oružje protiv depresije: Saznajte koje vrste su prirodni štit od crnih misli

Преузмите андроид апликацију.