Храна коју дајете деци утиче на њихов развој, али и на развој структура и веза у њиховом мозгу.
Смернице Америчке академије за педијатрију (ААП), објављене у часопису „Pediatrics„, наводе протеине, цинк, гвожђе, фолне киселине, одређене витамине и незасићене масне киселине као најважније хранљиве материје.
Исхрана којој недостају ови хранљиви састојци може довести до доживотних проблема у раду мозга.
Др Сара Џејн Шварценберг, чланица ААП-овог Комитета за исхрану, каже да се искључиво дојење препоручује до око шест месеци старости.
– Многа храна за бебе је обогаћена цинком и гвожђем, али пасирано месо је добар природни извор ових хранљивих материја. Житарице за дојенчад су такође обогаћене овим хранљивим материјама и могу бити добра прва храна за бебе – рекла је она.
Поред мајчиног млека, најбоља исхрана за бебе је она која укључује разноврсну храну као што су месо богато протеинима и воће и поврће које садржи различите витамине и минерала.
– Бебе су веома осетљиве на недостатак хранљивих материја. Њихов мозак се развија великом брзином између прве и друге године, тако да желимо да педијатри препоруче здраву храну – додаје он.
Истраживања показују да је рана исхрана важна за изградњу здравог мозга.
Ако пропустите прилику да упознате развојне прекретнице током првих дана живота, нема прилике да вратите време и надокнадите изгубљено.
Преузмите андроид апликацију.