Почетна > Бизнис
Бизнис Живот и стил

Ово је 5 начина да се изборите са „замагљеном“ свешћу

Најпре да разрешимо шта је ментална магла или на енглеском mental fog, brain fog. Ради се о стању тзв. „замагљености“ свести, када долази до збуњености, ошамућености, безвоље, смањене концентрације и меморије.
Фото: Unsplash/Elisa Ventur

У неку руку, симптоми менталне магле подударају се са симптомима синдром изгарања (burnout), који везујемо за преоптерећење на радном месту.

Код менталне магле, особа има осећај баш као да јој се спустила магла: не може адекватно да размишља, па самим тим ни да адекватно функционише.

Ако често понављате реченицу: „Не знам шта ми је, нешто нисам свој/а, не ради ми мозак данас“, врло је могуће да се „жртва“ стања које се назива ментална магла. Такво стање, иако можда није узроковано радним обавезама, лако може да утиче на посао, напредовање у каријери, резултате.

На срећу, постоји барем 5 проверених начина, заснованих на научним истраживањима, који вам могу помоћи да превазиђете стање „замагљене свести“, пише Телеграф Бизнис.

Такође, треба поменути да и сам ковид може изазвати дугорочне когнитивне проблеме код неких пацијената, што доводи до недеља или месеци „замагљености ума“ и проблема са памћењем.

Шта можемо да урадимо поводом тога?

Greater Good Science Center„, при Универзитету Калифорније, корисно је „прочешљао“ истраживање које је недавно понудило прегршт корисних савета како да почнете да „чистите“ свој ум, да бисте могли поново да размишљате о свом послу и животу.

Фото: Unsplash/Miguelangel Miquelena
Окрените се себи

Свакако да треба да одржите емпатију и „идете у корак“ са оним што се дешава у свету, тј. да будете упућени, али последње две године десило се много тога што би могло да утиче на ваше благостање и доведе до лоших одлука: почев од пандемије, преко препорука које су се стално мењале свуда у свету, па до климатских промена или рата у Украјини.

Тешко је избећи анксиозност или размишљање о будућности, али је важно да се трудите да што више „живите садашњи тренутак“.

Крећите се

По могућности, у природи. Стручњаци сугеришу да је један од највећих узрока многих наших проблема са памћењем – лењост.

Ако сте се мање кретали у последњих неколико година, нарочито када је био карантин, то је врло могуће негативно утицало на ваш ум, а самим тим и на радне навике и продуктивност.

Останите повезани са другима

Ту се, пре свега, мисли на блиске људе, породицу, пријатеље, колеге. Колико год да је важно окренути се себи, исто тако, изолација је донела негативне ефекте.

Фото: Unsplash/Cherrydeck

Истраживања показују да одвајање од других људи штети нашем памћењу, концентрацији, доношењу одлука и учењу, преноси Inc.com.

Такође је откривено да усамљеност повећава осетљивост људи на когнитивни пад, посебно међу старијим особама.

Испробајте нове изазове

Не радите нешто када се осетите боље, већ урадите нешто да бисте се осећали боље.

Рецимо, петнаестоминутно вежбање сваког дана може допринети вашем благостању више него што мислите.

Натерајте себе да научите нешто ново, „тестирајте“ своје границе, једноставно – вежбајте мозак.

Будите љубазни према себи

Ако тренутно патите од менталне магле, нисте сами. Дакле, немојте кривити себе, јер то није ни рационално ни продуктивно.

Живимо у ванредним временима, и стога је важно да поштујете и волите себе.

Ove evropske države imaju najkraću radnu nedelju

 

Преузмите андроид апликацију.