Čak i ako nemate problema s izborom zdravih namirnica tokom dana, vreme pre spavanje može da dovede do promene plana, odnosno, možete da unesete više kalorija nego što ste planirali.
Dijetetičar Erin Palinski Vejd ističe da prejedanje u večernjim satima možete da izbegnete uz nekoliko jednostavnih saveta.
Jedite večeru, a ne grickalice
Ukoliko osećate glad u večernjim satima, radije birajte konkretan obrok koji će vas zasititi nego neke grickalice koje nemaju bogatu nutritivnu vrednost. Bez obzira na to, da li se radilo o istom unosu kalorija, grickalice i nezdravi obroci mogu dovesti do velikog skoka ili pada šećera u krvi.
Jedite ranije
Prema studiji iz 2020. godine objavljenoj u „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism“ pokazalo je da osobe koje večeraju u 18 sati sagore 10 odsto više masti u poređenju s onima koji su večerali u 22 sata. Ipak, ako ste sprečeni da večerate u 18, poželjno je da vaš poslednji obrok bude barem dva do tri sata pre odlaska u krevet.
Smanjite svoju večeru
Ako je večera obično vaš najveći obrok u danu, a doručak najmanji, pokušajte to da promenite. Metabolizam radi znatno višom brzinom ujutro, a kao rezultat toga, izgubićete više kalorija iz obilnog doručka nego iz obilne večere.
Fokusirajte se na obrok
Neka vreme večere bude poseban događaj bez dodatnih zadataka. Ishrana uz ometanja kao što su TV ili telefon otežava praćenje znakova gladi i sitosti, što može dovesti do toga da jedete brže i unosite kalorije koje vam zapravo nisu potrebne.
Odredite vreme za spavanje i držite se tog rasporeda
Spavanje i težina usko su povezani. Prema studiji iz 2019. godine objavljenoj u „International Journal of Obesity“, među odraslim osobama s prekomernom telesnom težinom koje su pokušavale da izgube kilograme tokom jedne godine, oni koji su redovno spavali sedam do devet sati dnevno izgubili su više težine od onih koji su obično spavali šest sati ili manje.
Preuzmite android aplikaciju.