Може вам се учинити да намирница или производ који је добар за ваше тело има исти учинак и на ваше лице, али ипак није тако.
Кожа лица је тања од остатка коже на телу (осим груди), тако да захтева мало више неге и пажње. Неки делови лица- усне и предео око очију- су најосетљивији и најнежнији, будући да је кожа овде најтања. Ово су регије са којима треба бити посебно опрезан приликом примене препарата за чишћење и негу. Неки препарати су добри као решење за тренутни проблем, али не и за дугорочну употребу. Такође, оно што прија кожи лица једне особе, не мора да прија и вама, па макар се радило о истом типу коже.
Ипак, постоје намирнице и препарати који не пријају никоме и које треба држати подаље од коже лица.
1. Алкохол
Знамо да утрљавање алкохола има антибактеријско дејство и да поред тога што се користи како бисмо избегли разне инфекције, такође има примену и у одржавању хигијене дома. Када га утрљавамо у кожу, јавља се осећај благог пецкања, који нам говори да алкохол делује. Ипак, као што се не препоручује утрљавање алкохола у косу због исушивања, исто тако га не треба употребљавати на кожи лица. То је један од највећих исушивача коже лица и највише је штетан, јер не уништава само бактерије већ разара и ћелије коже. Дакле, приликом куповине гела за чишћење лица или тоника, обавезно проверите да не садрже изопропил алкохол јер ће он проузроковати појачано лучење масноће и довести до зачепљења пора.
2. Шећер
Сви знамо да прекомерна конзумација шећера шкоди нашем здрављу и изгледу коже. Многи рецепти за пилинг укључују шећер. Да, он заиста отклања мртве ћелије коже, али су кристали шећера превише груби за танку и нежну кожу попут оне на лицу и зато вам предлажемо да, уместо шећера, користите за пилинг лица кукурузно брашно или со.
3. Вазелин
Убеђени смо да већ знате да вазелин чува влажност, али без обзира на то, он вашој кожи не може обезбедити неопходну влажност на дуже стазе. Вазелин не чува само влажност већ и прљавштину. Другим речима, он не влажи кожу, већ чува већ постојећу влагу која се налази у њој, а заједно са влагом и оне лоше ствари које се у њој и на њој налазе-а то је непожељно.
4. Врућа вода
Многи од нас воле вруће купке, посебно у хладним зимским данима. Ипак, размислите два пута пре него што врућом водом оперете лице. Врућа вода разблажује природна уља епидерма и тиме уништава баријеру коју ова уља стварају, како би спречила губитак воде из коже. Дакле, употреба вруће воде доводи до исушивања коже, чиме кожа постаје груба и губи еластичност. Млака вода ће најбоље одржати природни баланс, док хладна вода може помоћи у борби против прекомерног лучења масноће.
5. Лимун
Ово воће има пх вредност 2, што значи да је јако кисело. Директна примена лимунове киселине има тенденцију да исуши кожу и изазове иритацију. Цитрусна уља су такође фототоксична. То значи да уколико се изложите сунцу након употребе цитрусног уља, може се појавити оштећење попут оног који настаје код опекотина изазваних хемијским средствима. Препарати који су пх неутрални најбољи су савезници у очувању лепоте коже.
Преузмите андроид апликацију.