Једна од првих ствари које многе труднице почињу да истражују када сазнају за трудноћу је шта смеју, а шта не смеју да једу.
Добра вест је да током трудноће можете наставити да конзумирате већину хране без бриге. Ипак, неке намирнице је ипак боље јести ретко или потпуно избегавати како бисте сачували своје здравље и здравље ваше бебе.
Риба која садржи висок удео живе
Жива је иначе веома токсичан елемент који у већим количинама може бити токсичан за наш нервни и имуни систем и бубреге. Поред тога, жива чак и у малим количинама може изазвати озбиљне проблеме у развоју деце. Пошто се жива налази у загађеним морима, велике морске рибе могу акумулирати велике количине живе. Због тога је најбоље избегавати рибе са високим садржајем живе као што су ајкула, туна и сабљарка током трудноће. Овде је важно нагласити да су само одређене врсте рибе богате живом, те да је конзумација рибе са ниским садржајем живе током трудноће веома здрава и пожељна, због чега је добро укључити рибу попут инћуна, бакалар, лосос или пастрмка у исхрани.
Сирова риба/суши
Љубитељи сушија током трудноће мораће да направе паузу јер сирова риба може изазвати разне вирусне, бактеријске или паразитске инфекције. Ове инфекције могу утицати само на трудницу изазивајући слабост и дехидрацију, али се неке могу пренети и на бебу и изазвати озбиљне последице.
Сирове шкољке
А сирови пужеви такође могу садржати штетне бактерије, вирусе или токсине који могу довести до тровања храном.
Џигерица
Џигерица или производе од џигерице треба избегавати током трудноће јер јетра садржи висок ниво витамина А, који се може акумулирати у телу и бити штетан за бебу. Наравно, потребне су мање количине витамина А да би наша кожа, очи и имуни систем били здрави. Током трудноће водите рачуна да ваш извор витамина А буде храна која га садржи у мањим количинама од јетре.
Пресно или недовољно кувано месо
Једење недовољно куваног или пресног меса повећава ризик од инфекције са неколико бактерија или паразита који могу угрозити здравље вашег детета. Иако се већина бактерија налази на површини меса, неке могу остати унутар мишићних влакана, због чега је месо најбезбедније током трудноће само ако је кувано или печено до краја.
Сирова јаја
Највећи проблем са конзумирањем сирових јаја је ризик од салмонеле. Симптоми инфекције салмонелом укључују грозницу, мучнину, повраћање, грчеве у стомаку и дијареју. Међутим, у ретким случајевима, инфекција салмонелом може изазвати грчеве у материци који могу довести до превременог порођаја.
Меки сиреви који се не праве од пастеризованог млека
Уживајте у пармезану на тестенини, али прескочите меке сиреве направљене од непастеризованог млека јер могу да садрже листерију, бактерију која може бити опасна по ваш живот и живот ваше бебе. Пре куповине проверите етикету од ког млека је направљен сир. Ако једете у ресторану, не устручавајте се да постављате питања о храни која вам се служи.
Непастеризовано млеко
Разлог је, наравно, исти као и код сира. Непастеризовано млеко може садржати бактерије штетне за вас и вашу бебу.
Неопрано воће и поврће
Трудноћа је савршено време да своју исхрану обогатите воћем и поврћем, али пазите да су добро опрани. На неопраном воћу и поврћу може се наћи паразит под називом токсоплазма, који изазива токсоплазмозу, која може бити веома опасна за бебу.
Сирово тесто за колаче
Ако сте једни од оних који воле да грицкају мало сировог теста, требало би да прекинете ову навику током трудноће, посебно ако тесто садржи сирова јаја.
Pet namirnica može da nadoknadi vitamin koji telo ne proizvodi
Преузмите андроид апликацију.