Октобар је Месец свести о раку дојке, важан подсетник и за жене и за мушкарце да буду опрезни на кључне знакове упозорења о болести.
Најчешћи симптом рака дојке је опипљив чвор у дојци, који неретко жене саме напипају.
Поред тога, други знаци који указују да се развија тумор у дојци јесу: увеċање дојке, које води у асиметрију дојки (око 20% жена има природно асиметричне дојке), црвенило и задебљала кожа, понекад кожа у виду „поморанџине коре”, „мрешкање” коже, увлачење брадавице или крвави исцедак из брадавице.
Истовремено, могу се напипати и увећани лимфни чворови у истостраној пазушној јами, ако је дошло до ширења болести у регионалне лимфне чворове. Треба имати на уму да нису сви увећани лимфни чворови захвачени метастазама.
Међутим, данас се препоручују тзв. превентивни прегледи дојки јер постоји могућност да се открије присуство тумора у дојци пре него што се може напипати.
У ту сврху раде се клинички прегледи дојки од стране лекара, затим мамографија која представља рентгенски преглед дојки и, по потреби, ултразвучни (УЗ) и преглед дојки магнетном резонанцијом (МР).
Такође, саветује се да свака жена једном месечно ради самопреглед дојки. Код жена које имају менструацију, преглед се врши у другој недељи (7.-10. дана) од започињања менструације.
На мамографском прегледу могу се уочити тумори у дојкама или промене које се виде као ситне беле тачкице, а називамо их микрокалцификацијама.
У одсуству палпабилног тумора, процена да ли постоји већа вероватноћа да се ради о злоћудној или доброћудној промени у дојци зависи од изгледа и распореда микрокалцификација.
У зависности од тога, планирају се и терапијске интервенције у циљу узимања ткива у којем постоје микрокалцификације за патохистолошку анализу. Мамографија је једина метода која се, на основу постојеċих доказа, сматра ефикасном у откривању раних стадијума рака дојке.
Понекад се ради допунски УЗ преглед дојки на којем се разликују цисте (округле или овалне шупљине испуњене течним садржајем) од тзв. солидних тумора.
УЗ преглед има своје место у прегледу дојки са густим жлезданим ткивом где је мамографија мање осетљива метода у откривању туморских сенки. УЗ прегледом се такође могу открити патолошки увеċани лимфни чворови у пазушној или наткључној јами и на врату.
МР преглед дојки је индикован када постоје такве промене у дојкама да нисмо сигурни о чему се ради након што се ураде стандардни дијагностички прегледи.
МР преглед исто тако може да нам укаже да постоји више туморских промена у различитим деловима исте дојке, што утиче на планирање хируршке интервенције.
Преузмите андроид апликацију.