Председник Србије Александар Вучић поручио је да грађани не треба да брину за цену струје и гаса и да ће она целе зиме остати иста.
„Неће порасти цена струје и гаса, иако би то у овом тренутку био најмањи проблем – али неће. Капацитети су проблем. Проблем је да ли можемо да имамо довољне количине“, рекао је Вучић за Пинк.
Казао је да грађани не морају да брину по питању цене гаса и струје захваљујући договору који је направљен са председником Русије Владимиром Путином, али и захваљујући томе што смо успели да обновимо ТЕНТ Б1 са 650 мегавата инсталисане снаге.
„Да немамо тога, били бисмо у паклу“, додао је Вучић.
Ширићемо гасно складиште, додатни разговори са Русијом
Председник Вучић најавио је да ће Србија због енергетске кризе у свету настојати да купи све што буде могла када је реч о додатним изворима енергије, да ће куповати веће количине гаса и ширити гасно складиште, као и да очекује добре резулате у додатном разговору са руским партнерима.
„Највише састанака имамо у Нишу око енергетике. Стигао је и министар финансија и размишљамо о новим финансирањима и све што будемо могли било где – купићемо, од извора енергије који могу да нам донесу било какву инсталисану снагу између 20 и 30 до 500 мегавата. Спремени смо све да купимо и да ширимо гасно складиште и да купујемо веће количине гаса“, рекао је Вучић за Пинк.
Како је навео очекује добре резултате од додатног разговора са руским партнерима, а не само за основну цену за количине које су већ потврђене и нагласио да су то суштинска питања за Србију у наредном периоду.
Такође, истакао је да сада држава решава и питање Робних резерви и да предстоје разговори због потребе да се појачају резерве хране за војску, као и резерве нафте.
„Додатно треба да повећамо резерве хране, као и пшенице и кукуруза. Имамо добре приносе и те резерве морају да буду веће“, навео је Вучић.
На питање откуд толика паника око цене гаса, Вучић је рекао да имамо уговорeну количину од две милијарде кубика гаса годишње, а да нам од 1. јануара до краја маја по уговору припада 920 милиона кубика по цени од 270 долара.
Ипак, како је рекао, потрошићемо 1,2 или 1,3 милијарде, тако да ћемо морати да набавимо још гаса како би надоместили ту разлику.
„Сада трошимо дневно шест милиона кубика дневно, а када буде температура испод нуле Србија ће трошити и до 14 милиона кубика гаса“, рекао је он.
Додао је да у складишту Банатски двор имамо 60 милиона кубика гаса и да је највећи проблем то што гаса нема довољно на тржишту, као и то што се на берзи купује по цени од 1.250 долара, а са транспортом та цена изађе више од 1.300 долара.
„Замислите да на дневном нивоу треба докупљујемо четири или пет милиона кубика гаса, колико је то велики трошак за државу“, скренуо је пажњу Вучић.
Додао је да је БиХ, која нема толико проблема са струјом, морала од Србије да купи мању количину струје по високој цени.
„Политички се затвара свет и ми треба да се снађемо и зато тражимо решење“, нагласио је Вучић.
Казао је и да додатни блок у Костолцу са 350 мегавата касни и да ће бити готов у првом кварталу 2023. године, када ће Србија имати озбиљну предност.
Преузмите андроид апликацију.