Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ове намирнице могу оштетити ваш мозак

Да ли сте знали да постоје одређене намирнице које могу оштетити функције вашег мозга? Бројне студије су показале да намирнице које садрже велику количину засићених масти и шећера могу лоше утицати на ваш свакодневни живот.
Фото: Pixabay/ulleo
Шећер

Ново истраживање показује да шећер може утицати на ваш мозак, као и на струк. У једној студији на животињама, истраживачи са УЦЛА су открили да су пацови храњени раствором фруктозе имали теже кретање кроз лавиринт, што је знак споријег учења и губитка памћења, у поређењу са другом групом пацова којима је дат раствор фруктозе као и омега-3 масне киселине. киселине.киселина за коју се сматра да утиче на јачање можданих функција.

Истраживачи сумњају да је дијета која садржи само фруктозу смањила мождану активност. Одређене омега-3 масне киселине могу заштитити мозак од штетних ефеката фруктозе.

Вештачки заслађивачи

Поред чињенице да вам прелазак на вештачке заслађиваче можда неће помоћи да изгубите тежину, вештачки заслађивачи могу имати потенцијално лош ефекат на ваш мозак. Студија је разматрала обрасце исхране и учесталост можданог удара и деменције код више од 4.300 учесника. Током десет година, они који су пили већину вештачки заслађених пића, али не и напитака заслађених шећером, имали су значајно већу вероватноћу да развију деменцију. Пошто је немогуће доказати да су пића изазвала деменцију, а не неки други извор, студију треба узети са резервом.

Пекарски производи

Не морате да бринете само о шећеру. У једној студији одрасли који су пријавили да једу велику количину засићених масти дневно имали су теже да се сете речи које су видели у тесту памћења. Иако се производи који садрже засићене масти најчешће налазе у пекарама, могуће је да код куће имате много таквих производа. Проверите етикету о исхрани, посебно на прерађеној храни, да бисте били сигурни да не једете засићене масти.

Рафинисани угљени хидрати

Рафинисани угљени хидрати такође утичу на рад мозга. Ове компоненте имају висок гликемијски индекс, који нагло повећава ниво шећера у крви. Унос намирница са високим гликемијским индексом могу довести до упалних процеса у нервном систему који утичу на памћење и друге когнитивне процесе.

Прерађена храна

Прерађена храна, пре свега грицкалице, слаткиши и инстант оброци. Ова храна обично садржи пуно калорија и мало других хранљивих састојака. То су управо оне намирнице које узрокују гојазност, што може негативно утицати на здравље мозга.

Засићене масти

Дијета богата „лошим“ засићеним мастима може штетити можданој функцији. Када су истраживачи проучавали навике у исхрани и функцију мозга 6.000 жена током просечне четири године, открили су да су жене које су јеле највише засићених масти имале ниже резултате на тестовима мождане функције и памћења. С друге стране, жене које су јеле највише мононезасићених масти (које се налазе у намирницама попут маслиновог уља и авокада) имале су боље резултате. Не морате потпуно да избегавате изворе засићених масти, већ бирајте ниско-масне верзије животињских производа, као што су сир, јогурт и млеко. Избегавајте прерађено месо, као што је сланина. Добијајте више протеина из биљних извора, као што су соја и махунарке.

Ево како да направите укусан рижото а да има 300 калорија мање!

Преузмите андроид апликацију.