Градска библиотека у Новом Саду огласила је листу предлога књжевних наслова које ће вам употпунити зимске дане, унети посебност у ново јутро или вече, али и забавити вас и едуковати.
Поред препорука књига, библиотека је издвојила и књигу месеца, коју ако још нисте, свакако морате прочитати.
Наслов који је обележио јануар 2024. године је „Година прође, дан никад“ аутора Жарка Лаушевића.
Реч је о књизи болне истине, заводљиве туге, несебичног преиспитивања, опорог признања, грешничке наде, очуваног достојанства, маштовитог трагања и људске спознаје. После деценије ћутања, повучености, затворености у своје патње и преслишавања, сјајни глумац написао је на 450 страница аутобиографију. Подсећамо, Лаушевић нас је у години за нама напустио, након кратке и тешке болести, али је несвакидашње дело остало да заувек подсећа на његов дар планети.
У наставку предстваљамо остале препоруке Градске библиотеке у Новом Саду.
1. Жена црвене косе, Орхан Памук
Шта спаја антички мит о краљу Едипу, персијску причу о Рустему и Сухрабу, случајну љубав гимназијалца и путујуће глумице црвене косе са копањем бунара на старински начин? У којој мери је људска судбина плод свесних одлука, а у којој је одређују случајности? Да ли се митови обистињују? Књига која се бескомпромисно спушта у бунар људске душе. Орхан Памук – писац непресушне списатељске енергије поново пред читаоцима са ефектном и узбудљивом причом која одгонета мистерију односа између оца и сина и коју свако може да прочита на свој начин и да буде у праву.
2. Живот у паучини, Марица Поповић
Четврти роман Подрињске саге Марице Поповић говори о Малој, јунакињи која је још у детињству негде загубила своје право име. Иза тог надимка који је постао синоним за њен идентитет, крије се судбина жене у тешком времену њеног одрастања у мултиетничкој средини, оптерећеној тешким наслеђем прошлости, на коју су утицали многи – почев од њене мајке и брата, преко људи из њеног малограђанског окружења, до сусрета са њој непознатим декадентним појавама и нагодбама, али и њено сопствено пристајање на изборе које јој намеће понос који носи у генима.
3. Музика једног живота, Андреј Макин
Музика једног живота почиње описом железничке станица у дубокој руској провинцији, препуне људи који по великој хладноћи стрпљиво чекају воз за Москву. Међу њима је и Алексеј Берг, несуђени пијаниста, кога су рат и стаљинистичке чистке лишиле властите судбине, скоро и живота. Његова драма почиње када власти, пред сам почетак Другог светског рата, хапсе његове родитеље.
4. Жена на степеницама, Бернхард Шлинк
Писац с необичним даром да проникне у дубину људске психе, Бернхард Шлинк у свом новом роману исткао је префињену љубавну причу која прожима јунаке у распону већем од тридесет година.У време када је био млад адвокат, главни јунак је добио необичан случај, да заступа сликара који потражује назад слику од свог купца сматрајући да је он намерно уништава. На слици је насликан женски акт на степницама.
5. Књига жалби, Момо Капор
Први пут у животу, Шломовић је био суочен са поразном истином да су лепота, дух, уметност само привид, магла и дим, ништа, а да светом владају слепи животињски облици поседовања, које је толико упорно избегавао да призна двадесет и шест година.“ „Овај ’тајанствени скупљач лепоте’ поседовао је необичан дар да препозна оно најбоље што се у то време догађало у ликовном животу Француске, као и интуицију која му је омогућила да врло брзо и сам направи изванредну збирку.“
6. Атлантида, Борислав Пекић
Радња се догађа данас, али будућност је већ прошла! „Још од прапостојања, још од зоре човечанства, води се на овој планети најпресуднији и најкрвављији грађански рат који од ових споредних, секундарних, неважних, нико и не примећује. То је рат између људи и андроида. У Атлантиди ћу елиминисати све елементе фабуле и бавити се искључиво својим схватањем да је ова наша цивилизација већ хиљадама година метафорично – андроидска.“
7. Кристина Лаврансова, Сиргид Ундсет
Кристина Лаврансова је дело новог реализма славне норвешке ауторке Сигрид Ундсет (1882-1949). Велика средњовековна сага, дело је непролазне вредности, увек актуелна. Јунаци ове трилогије нису везани за време, они су људи попут нас – са свим својим врлинама и слабостима.
8. Сарум, Едвард Радерфурд
Сарум је величанствена прича о пет породица током стотину векова немира, тираније, страсти и напретка. У овом раскошном тротомном роману читава историја британске цивилизације одвија се кроз причу о једном месту, Солзберију, од памтивека до данашњих дана. Вилсонови и Шоклијеви су заробљени у зачараном кругу освете и супарништва више од четири стотине година.
9. Кратка историја безмало свачега, Бил Брајсон
Како је ико прокљувио шта је у средишту Земље? Откуд знамо докле се протеже васиона и шта су то црне рупе? Како је установљено где су били континенти пре 600 милиона година? Не би ли нашао одговоре на ова и слична питања, бескрајно радознали Брајсон је помоћ потражио у животу и делу како најчувенијих, тако и заборављених, често ексцентричних научника: геолога, хемичара, палеонтолога, астронома, физичара, метеоролога, генетичара. Њега не занима само шта све знамо о свету око нас, већ и како смо до тих сазнања дошли.
10. Норвешка шума, Харуки Мураками
Радња романа смештена је у Токио касних шездесетих, у време кад су јапански студенти, као и њихове колеге многих других нација у својим земљама, протестовали против сопствених режима. Ова помало носталгична позадина, осим што одсликава атмосферу светског бунта, представља кулисе за једну „обичну“ љубавну причу. Реч под наводницима означава оно у чему је Мураками мајстор без премца: суптилни познавалац људског срца, дилема и страсти које доносе љубавни јади.
Уколико и даље нисте пронашли наслов који би вас привукао, Градска библиотека је поред књиге месаца и препорука библиотекара објавила и списак свих нових остварења, али и приновљених наслова.
Комплетан издвојени књижевни асортиман, као и све новости и водич кроз активности библиотеке можете пратити ОВДЕ.
Slikaj i cirkaj: Sve čari slikanja uz dobar provod i zabavu!
Преузмите андроид апликацију.