Стиже јесен, а са њом почиње припрема зимница, али и вина. Процес производње није нимало једноставан, а изискује и доста времена.
На квалитет и крајни производ утиче мноштво фактора, а најбитније је придржавати се корака производње.
-Ове године, грожђе је добро родило у појединим деловима Срема. Тамо где је принос слабији, вероватно да је суша главни и одговорни кривац. Уколико купујете грожђе на велико, директно од узгајивача, цена иде од 90 до 100 динара, док је у слободној трговини цена од 200 динара па навише. Ми беремо грожђе које је у потпуности здраво, без оштећења. Купац може да дође по грожђе, уколико има могућности за то, а можемо и ми да га доставимо. Достава је бесплатна, унутар 30 километара- рекао је виноградар Душко.
– Ми вино производимо по старој рецептури и на старински начин. Првенствено припремамо инокс посуде, перемо их за пријем грожђа. Не користимо детерџент јер он даје лош укус вину. Потребно је што пре грожђе депортовати на место прераде, најкасније три до четири сата од брања. Комини се додају препарати за мацерацију, витамин Ц и винобран како би се спречила оксидација. Комина се цеди у две фазе – прва фаза је под слабијим притиском, док је друга под јачим. Она се растреса и смешта у бурад за чување комине, тако да се истисне ваздух. Након што се заврши пуњење, комину је потребно покрити платном и насути ситан слој песка- рекао је произвођач вина.
-Најважнији корак је врење, јер њиме заправо почиње претварање грожђа у вино. Због њега се ослобађања и угљен диоксид у виду мехурића и пене. Други корак је додавање квасца. Он се додаје из простог разлога, јер се он храни шећером – концентрација шећера се смањује, а ниво алкохола се повећава. Квасац се раствори у води, а додајете га у зависности од количине вина које желите да добијете. Након завршетка ферментације, додаје се винобран. Ферментација је живахан процес, на дну посуде се ствара талог – он се мора уклонити. Следећи корак је претакање. Постоје две врсте претакања- отворено и затворено. Последњи корак је да вино одлежи и онда иде филтрирање. Ово сада је укратко испричано, али производња вина је комплексан посао. То мора да се ради са знањем и љубављу, никако другачије – појаснио нам је технолог.
Sigurno niste znali za ovu caku: Metoda s džogerom bolje kupi prašinu od svakog usisivača
Преузмите андроид апликацију.