Почетком године министар одбране Милош Вучевић изнео је предлог пред јавност и председника Александра Вучића о поновном увођењу обавезног војног рока, који је суспендова 2011. године. Ова тема постала је једна од најактуелнијих, а сведоци смо да има оних који су предлог прихватили, али и оних којима се то није допало.
Портал Нс уживо одлучио је да спроведе анкету преко наше Инстаграм странице, а на питање „Да ли сте за увођење војног рока?“ гласало је више од 7.000 људи.
За враћање обавезног војног рока гласало је 4.192 Новосађана, опцију НЕ је кликнуло 2.581 и Нисам размишљао/ла 517 суграђана. Анкету је видело више од 25.700 наших верних пратилаца.
Активација војног рока прилагођена савременом животу младих
Како је раније министар Вучевић нагласио, „војни рок није позив за рат, већ разумевање свих безбедносних аспеката геополитичких околности, ситуације у држави, ситуације у региону и пре свега будућности Републике Србије“.
Истакао је да остаје питање да ли ће, ако се реактивира, војни рок трајати 100 или 120 дана.
– Наш предлог је најдуже до четири месеца и ми ћемо, наравно, ако држава то прихвати, тражити и један временски оквир да можемо припремити касарне, регрутационе центре за услове за прихват младе војске, нових регрута у складу са савременим околностима живота. Не желимо да вратимо време у седамдесете, осамдесете или деведесете, него да ти момци, будући војници, понос Србије, имају најбоље могуће услове за живот у касарнама – нагласио је Вучевић.
– Ми ћемо ту инфраструктуру прилагодити савременом услову живота, неће бити као што је било деведесетих. Морамо водити рачуна о броју војника у спаваонама, туширањима, интернету, оброцима. Верујем да смо способни да то урадимо, неће то бити хотел, него касарна. Та касарна ће бити у складу са савременим животом и потребама младих људи – рекао је Вучевић недавно гостујући на ТВ Пинк.
Председник 2022. најавио могућност увођења војног рока
Председник Србије Александар Вучић у мају 2022. године најавио је да ће предложити увођење војног рока у Србији у трајању од 90 дана.
– Обавезни војни рок од 90 дана, а на надлежним војним органима је да нам изведе рачуницу колико би то коштало. Сваки мушкарац може да издвоји 90 дана за своју државу – рекао је Вучић.
Председник је тада рекао да ће Народна скупштина и Влада Србије одлучивати о том предлогу.
– Таква одлука утиче на другачији однос према послу, према обавезама, од намештања кревета до тога да на дисциплинован начин одговоре на животна питања. Мислим да је то добар предлог, а на парламенту и Влади је да тај предлог прихвате – казао је он.
У Војсци Србије 2011. године обустављено одслужење војног рока
Током 2011. године, за време власти Демократске странке, Влада Републике Србије, на предлог Министарства одбране, утврдила је Нацрт одлуке о обустави обавезе служења војног рока и Нацрт закона о изменама и допунама закона о војној, радној и материјалној обавези и проследила их Народној скупштини која је Одлуку и усвојила. Реч је о правном основу за суспендовање обавезног служења војног рока (остала је могућност поновног активирања ове обавезе у случају потреба за одбрану државе) и увођење – добровољног служења војног рока.
На основу поменуте Одлуке, обавеза служења војног рока у Војсци Србије обустављена је одслужењем војног рока последње партије војника упућене у 2010. години. Исто је важило и за војнике на „цивилном” служењу војног рока, а упућивање на служење војног рока у Војску Србије од 1. јануара 2011. године се вршило по принципу добровољности, у складу са законом.
Швајцарска, Аустрија, Данска, Норвешка, Шведска, Литванија, Естонија, Руска федерација, Израел су само неке од држава у којима је обавезно служење војног рока.
Vučić: Srbija kreće u realizaciju novih planova, o tome i u Davosu
Преузмите андроид апликацију.