Парадајз је богат ликопеном која му даје црвену боју, а штити ћелије од могућих оштећења. Због његовог цветања, сврстава се у редове воћа. Ова намирница има у себи доста калијума, витамина Б и Е. Уколико волите ботанику и домаћи парадајз, стижу вам добре вести.
Широм пијаца, расадника, па и на сајту “купујем продајем” могу се пронаћи саднице парадајза. Цене су различите, што зависи од сорте.
На Рибљој пијаци можете пронаћи неколико различитих сорти парадајза. Цена саднице на овој пијаци иду и до 100 динара за комад, у зависности коју врсту желите да купите. На Футошкој пијаци , садница парадајза кошта од 40 динара за комад. Како смо установили понуда је разноврсна, а према речима продаваца продаја иде слабије.
Парадајз можете да засадите у башти или у већу саксију. Ова једногодишња биљка сади се априлу, мају, јуну и јулу. Прихрањивање се обавља редовно, а биљку је потребно држати на сунцу.
Садња и узгој парадајза
Уколико сте већ набавили садницу парадајза, набавите већу саксију и пронађите место на којем ће дневно бити око 6 сати сунца. То ће бити идеално место за узгој вашег домаћег парадајза. При куповини важно је да одаберете јаке стабљике, без видљивих оштећења или опеклина од сунца. Код саксије обратите пажњу да поседује рупе предвиђење за цеђење вишак воде. Земља која се користи приликом сађења, требало би да буде од ове године, вишенаменска или огранска. На дно саксије ставите здробљене љуске од јаја и шољу ђубрива, покријте око 15 центиметара земљом и ставите вашу биљку. Биљку ставите у центар саксије и покријте остатком земље, а на крају ставите и шољу ђубрива. Биљку је потребно редовно и правилно заливати како не би увенула. Биљке у саксији се заливају обично на два дана. Важно је да заливате корен биљке, а не стабљику и листове. Уколико желите, парадајзу можете додати адекватну прихрану.
Sutra oblačno i hladnije vreme, povremeno s pljuskovima praćenim grmljavinom
Преузмите андроид апликацију.