Смотра трофеја обичног јелена у склопу изложбе „Trophy show“ отворена је у Ловишту Каћка шума, а изложен је 181 трофеј обичног јелена, од тога 21 златних и 58 сребрних трофеја.
Ова дводневна манифестација настала је у сарадњи ЈП Војводинашуме, Ловачког савеза Војводине и Новосадског сајма и намењена је пре свега ловцима, симпатизерима, али и свим радозналцима, саопштено је са Новосадског сајма.
„Данас можете видети 181 трофеј обичног јелена, од тога је 21 златни трофеј, 58 је сребрних, 54 бронзаних и више их је од 40 до медаље“, рекао је директор ЈП Војводинашуме Роланд Кокаи.
Пошто се не одржава традиционални сајам лова и риболова „Лорист“, додао је, сматрали су да је неопходно да и на овај начин покажу да постоји друштвена потреба за грађанским ловством.
„Посебно ако узмемо у обзир да је у Србији 80.000 хиљада ловаца, од тога 20.000 у Војводини. Ловци раде и један озбиљан посао, ако то раде етички, а верујем да већина то и чини на такав начин. Ми ловци негујемо и чувамо природу“, нагласио је Кокаи.
Сматрам да и у наредним годинама има смисла да сличан догађај организујемо као увертиру будућим “Лористима”, рекао је Кокаи.
„Ми смо напунили крајем прошле године 20 година постојања. Кроз монографију ‘Двадесет година пословања ЈП Војводинашуме’ покушали смо да представимо и илуструјемо историју и све оно што се дешавало у Војводинашумама тих година. Ако узмемо у обзир да је пре 256 година почело планско и одрживо газдовање шумама на овим просторима у Срему, а пре 210 година пошумљавање Делиблатске пешчаре и да је пре 150 година Бечки двор
Обедску бару прогласио за специјални резерват природе, а то је други специјални резерват проглашен на кугли земаљској, после Јелоустона у Сједињеним америчким државама, онда треба да будемо обазриви и опрезни у нашем свакодневном деловању и да сачувамо и традицију коју нам прошлост намеће“, истакао је Кокаи.
Кокаи је говорио и о шумарству, запосленима у предузећу, као и развоју и будућности. – Тренутно имамо пројекте за више од четири милиона евра који су у реализацији, а подржава их Европска унија. Предали смо 13 пројеката о прекограничним програмима са Мађарском, Румунијом, Хрватском и Лифе програма преко 11 милиона евра.
„Биће то значајан финансијски ресурс којим ћемо моћи у наредне три, четири године да остваримо даљи развој“, рекао је Кокаи.
Извршни директор за шумарство, екологију и развој Марко Маринковић, главни и одговорни уредник монографије је истакао да је она лепа ретроспектива у којој је на структуриран начин приказана сва сложеност посла који обављају, према врсти посла, а то наравно одсликава и секторе и организациону форму предузећа.
„Кроз монографију можемо да се вратимо у прошлост и да видимо шта је оно што смо наследили и која је визија за будућност“, рекао је Маринковић.
Партнер у организацији Изложбе трофеја ловне фауне Србије је и Ловачки савез Војводине који ће 10. децембра прославити 101 рођендан.
„На репрезентативан начин овде се представља богатство ловне фауне Војводине и Србије. Ово је резултат одговорног рада и приступа заштити природе и дивљачи“, рекао је председник Ловачког Савеза Војводине Жељко Сушец. и додао да Ловачки савез Војводине као кровна организација ловства у Војводини подржава овакве манисфестације.
„Верујем да ће ово прећи у традицију и да ће се одржавати сваке године, а надам се да ћемо следеће године уживати у још већем броју трофеја јаче трофејне вредности“, додао је Сушец.
Извршни директор за сајамску делатност Новосадског сајма Борис Надлукач рекао је да више од 20 година сарађују са ЈП Војводинашуме.
„Изложба је идеја Војводинашума коју смо оберучке прихватили, а оно што ће обележити ову манифестацију су свакако едукативне трибине комерцијални садржаји и они окренути широкој публици. Верујемо да ће то бити прави мамац за љубитеље ловства и природе, као и да је ово само први корак и да ће наредни `Тропхy схоw` и они после њега бити још богатији“, нагласио је Надлукач.
Током два дана ова манифестација посетиоцима нуди трофеје из ранијег периода, али и из ове године укупне вредности око пола милиона евра.
Организоване су и пратеће активности – предавање о планирању и газдовању обичним јеленом у ловиштима ЈП Војводинашуме, јавна расправа о изменама и допунама актуелног Закона о ловству Републике Србије, промоција оптичких уређаја и савремене опреме за детекцију и кретање дивљачи у ноћним и отежаним условима видљивости, али и презентација специјалитета од ловачке дивљачи.
Gradonačelnik uručio nagrade najhrabrijim, najhumanijim i najpožrtvovanijim policajcima
Преузмите андроид апликацију.