Почетна > Нови Сад > Актуелно

Актуелно Нови Сад

Отворена изложба “Када закон заћути” посвећена страдалим адвокатима током рације 1942. године (ФОТО)

Документарна изложба „Када закон заћути” посвећена страдању адвоката током јануарског погрома 1942. године, данас је отворена у Културном центару Града Новог Сада.
Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić
Изложба је реализована у сарадњи три установе Историјски архив Новог Сада, Архив Војводине и Културни центара у оквиру програма „Ледена тишина” већ 11. годину заредом.
Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

На отварању изложбе присуствовао је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и нагласи да се унапређење култура сећања гради свест и мисао да се прогом никада не догоди.

– Данашња изложба је доказ да Град Нови Сад баштини, негује и гради културу сећања и то можемо са поносом констатовати на бази свих активности које спорводимо, поводом крвавог погрома јануара 1942. година – истакао је градоначленик Ђурић приликом отварања изложбе и нагласио да заборав неће бити дозвољен.

Градоначелник је подсетио да је у ово време прошле године претходила слична изложба, тада се говорило о страдалим лекарима.

-То су били ненадокнадиви губици за Србе и Јевреје, а такође и за правничку струку, али и наш народ у целини, овом изложбом поручујемо да док у нама има снаге нећемо окретати главу и ћутати. Сећаћемо се и указивати на ова кривична дела која не застаревају и имају најтежу правну квалификацију као дела против човечности – рекао је Ђурић.

Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić
Директор Историјског архива Новог Сада, Петар Ђурђев напомиње да је на изложби истакнута листа од 34 имена и 10 биографија.
Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

– Дужни смо да их се сетимо и да још једном видимо колико је заиста био тај талас страшне историје. Ово је само мали допринос како на пољу проучавања историјске науке, тако и на пољу установљавања будућег меморијалног центара жртава погрома на простору Бачке од 1941. до 1944. године који се захваљујући Граду Новом Саду прави – навео је Ђурђев.

Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Директор Архива Војводине, Небојша Кузмановић нагласио је да је изложба резултат сарадње три установе које имају огроман број докумената о страдалима из Другог светског рата, а подаци изазивају велику и посебну пажњу.

Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

– Према подацима који из фонда “Ф183” и фонда који смо 2019. године формирали, када нам је Адвокатска комора Војводине дала своју ахивску грађу сазнајемо да је 132 адвоката и 57 приправника страдало за време рације 1942. година како у Новом Саду тако и у другим местима, Чуругу, Жабљу, Госпођинцима, Бечеју – истакао је директор Кузмановић и подсетио да је до сада обележена изложба страдања свештеника, лекара и данас адвоката.

Đorđe Tabaković: Najveće ime novosadske moderne arhitekture (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.