У ПТТ музеју данас је отворена пригодна изложба „Из првог у други век” поводом 100 година постојања те установе, којој је Пошта Србије посветила и емисију пригодних поштанских марака.
Пред бројним званицама, које су чинили представници дипломатског кора, министарстава и новинари, в.д. директора Поште Србије Зорана Ђорђевића је на свечаности у ПТТ музеју уручио његовом руководиоцу Марку Јелићу пригодне марке са мотивима експоната из музејског фонда.
У свом обраћању, Ђорђевић је истакао важност ПТТ музеја као установе која бавећи се њеном историјом показује важност Поште Србије.
Изложба „Из првог у други век” даје пресек историје поштанског саобраћаја и телекомуникација, и представља експонате из музејског фонда и приватних колекција.
Изложени су, између осталог, први законски акт о оснивању поште из 1843. године, идејни нацрте за поштанских марки, немачки индукторски телефон – ратни плен српске војске из 1916. године и друге експонати, а Ђорђевић је посебно истакао телефон са ког је јављено за атентат у Сарајеву.
Ђорђевић је рекао да су у протекле две и по године прибавили неке нове експонате, међу којима је веспа коју су возили поштари у Београду.
Подсетивши на добру сарадњу са Министарством културе и Министарством спољних послова, односно на издавање бројних пригодних поштанских марки поводом јубилеја пријатељских и партнерских земаља, Ђорђевић је додао да је било логично да сада једну посвете и ПТТ музеју.
Јелић је оценио да је један век постојања ПТТ музеја „важан јубилеј за културни простор Београда и наше земље“, пошто се ради о установи која поседује богату историјску и техничку грађу у више збирки, као и библиотеку са 15.000 стручних публикација.
Подсетивши на важне датуме ПТТ музеја, као што су оснивање 1923. и спашавање фонда и његова евакуација током Априлског рата 1941. године, Јелић се захвалио Ђорђевићу и руководству Поште Србије што је музеј добио неопходан формално-правни и финансијски оквир за свој рад.
„Пошто је протеклих пар годиан схваћен значај ПТТ музеја, интензивирана је његова активност, побољшани су услови заштите фонда, уз дигитализацију и рестаурирање, конзервација је обухватила 40 експоната из 19. века, добијене су реплике поштанских униформи из раздобља од 1855. до 1905. године, а преко поклона набављено је више од 300 експоната“ навео је Јелић.
Vučić sa ambsadorom Japana: Planiramo nove projekte i porast japanskih investicija
Преузмите андроид апликацију.