Izložba posvećena likovnoj zbirci Narodne biblioteke Srbije otvorena je danas Parku vojvode Vuka na opštini Stari grad u Beogradu.
Novu izložbu čine fotografije 20 umetničkih dela koja su deo kulturnog nasleđa Narodne biblioteke Srbije (NBS), a sam projekat su pripremili Dušan Zlokolica i Mirjana Simoski.
Kulturni događaj otvorili su upravnik Narodne biblioteke Srbije dr Vladimir Pištalo i predsednik Opštine Stari grad Radoslav Marjanović.
„Neke od ovih izvanrednih slika ovom izložbom prvi put su izašle u javnost.
Razmišljam dok posmatram ovu kolekciju Narodne biblioteke Srbije, kako će običan usputni prolaznik u ovako lepom parku Vojvode Vuka imati prilike dok šeta da uživa u vrhunskim remek delima domaćeg slikarstva“, istakao je nagrađivani književnik i prvi čovek NBS.
Predstavnici naše najveće biblioteke sproveli su predsednika Opštine Stari grad Radoslava Marjanovića detaljno kroz izložbu uz kratak osvrt na svih 20 slika kao legat i kulturnu baštinu Srbije.
„Uveliko smo ostvarili saradnju sa Narodnom bibliotekom Srbije još ranije, tako da je ova značajna izložba lep početak kulturnih aktivnosti između naših ustanova. Želeli smo ovim projektom da pokrenemo dalju saradnju i drago mi je da će se sugrađani upoznati sa pravim bogatstvom srpskog slikarstva“, napomenuo je Radoslav Marjanović ispred Starog grada i dodao da će ova opština dalje razvijati i mogućnosti za realizaciju programa na lokalitetu srušene NBS tokom Drugog svetskog rata, na prostoru Kosančićevog venca.
Radoznali posetioci su stizali u Park vojvode Vuka (pravo ime Vojin Popović, četnički vojvoda (1880-1916)) između ulica Topličin venac, Vuka Karadžića, Cara Lazara i Carice Milice, da posmatraju 10 platna sa po dve slike antologijskih jugoslovenskih slikara.
Tako je čuveni Mića Popović prisutan sa dve slike – „Vuk Stefanović Karadžić“ (1976) u kombinovanoj tehnici na platnu i „Slikar“ (1990) – kombinovana tehnika na dasci.
U tehnici ulje na platnu prisutni su sledeći autori i njihova dela: pesnik Ðura Jakšić – „Žena u srpskom, XIX vek“, Miloš Gvozdenović – „Beogradsko veče“ (1986), Milan Cile Marinković – „Žene dolaze“ (2007), Dragomir Lazarević – „Motiv iz Topčidera II“ (1975), Petar Lubarda – „Kosovski boj“ (1953), Anton Huter – „Narodna biblioteka u plamenu 6. aprila 1941. godine“, Olivera Kangrga – „Enterijer noću“ (1974), slavna Ljubica Cuca Cokić – „Bela ćasa“ (1989), Marklen Mosijenko – „Beograd“ (1991).
Takođe čuveni Sava Šumanović ima ulje na platnu – „Portret Miloša Crnjanskog“ (1921), a i sam književnik Crnjanski u istoj tehnici je naslikao „Autoportret“ (1910).
Na izložbi su prisutni i slikari tehnike akrilik na papiru kao Snežana Marinković – „Vihor“ (1991), akrilik na platnu – Zoran Nastić – „Kupačica“ (1990), pisac i slikar Mileta Prodanović – „Zdenac“ (1990), Miodrag Rogić – „Žena sa knjigom“ (1975), kao i Dragan Mojović – „Učitavanje“ (1988, ulje na svili), i Ljubodrag Janković – „Porodica“ (1977, kombinovana tehnika na platnu).
Preuzmite android aplikaciju.