Свечаним отварањем националног тренинг центра за прву помоћ у Београду Црвени крст Србије (ЦКС) обележио је данас Светски дан оживљавања приликом наглог срчаног удара.
Председник ЦКС Драган Радовановић казао је да се свега 20 одсто људи осмели да пружи помоћ особи која на улици има срчани напад.
ИЗ ЦКС су поводом отварања Центра приредили за представнике медија едукативну радионицу о пружању прве помоћ у случају срчаног удара.
Лекари и волонтери те хуманитарне организације одржали су предавање, а потом на луткама демонстрирали како се особи са срчаним нападом пружа прва помоћ.
Радовановић је рекао да је данашњи дан добра прилика да се направи пресек свега онога што је ЦКС урадио у протеклих годину дана, од када је покренута кампања „Живот у твојим рукама“, којом се скреће пажња на значај пружања прве помоћи приликом наглог застоја срца код спортиста.
Навео је да су у претходних годину дана људи из ЦКС обучили око 200 људи из спорта, запослене у Олимпијском комитету Србије, 25 лекара на специјализацији из спортске медицине и велики број инструктора.
Такође, додао је и да ЦКС годишње обучи између 25 и 35.000 људи, 1.000 деце предшколског узраста, до 15.000 деце школског узраста, 10.000 људи који имају ризике на раду, око 1.000 припадника полиције, спасилачких јединица и јединица цивилне заштите, као и око 3.000 волонтера.
„Круна овог рада је отварање Националног тренинг центра за прву помоћ, који је још један корак који прави ЦКС у практичном и едукативнома уздизању у првој помоћи“, казао је Радовановић.
Подсетио је ЦКС широм Србије прави едукативне радионице, држи предавања, организује такмичења и пише књиге како би се подигла свест о значају указивања помоћи приликом наглог срчаног удара.
Радовановић је рекао да 182 организације ЦК у Србији имају неки вид обуке прве пмоћи, а да ће задатак овог трениг центра бити обука становништва и специфочних група, али и тренера.
Генерални секретар ЦКС Љубомир Миладиновић је рекао да је простор где се данас налази представништво ЦКС у Београду, а од данас и Национални тренинг центар за прву помоћ, Краљица Наталија 1876. донирала тој организацији.
Нагласио је да је после Другог светског рата у згради центра била медицинска школа, а касније је имала образовну и едукативну улогу и била место где су долазили представници ЦК Несврстаних земаља ради стицања знања и вештина.
Миладиновић је рекао да је ЦКС из сваке прилике издвајао колико год је срестава било могуће, како би обновили зграду и претворили је у Национални тренинг центар за прву помоћ.
„Ово је први корак, створили смо услове да почнемо са радом, обезбедили смо сву опрему и апарате, али желимо да га учинимо још функционалнијим и приступачнијим. Добродошла нам је свачија подршка и донација на том путу“, поручио је Миладиновић.
U Beogradu u toku Sajam obrazovanja i stipendija u inostranstvu
Преузмите андроид апликацију.