Музеј Светске атлетике отворен је данас у београдској Штарк арени.
Поставку, коју чине спортски реквизити светских атлетичара, међу којима су и спринтерице српске атлетичарке Иване Шпановић Вулете, биће изложени током током трајања „Belgrade Indoor Meetinga„, који почиње 7. марта, па све до краја Светског дворанског првенства у атлетици, које је на програму од 18. до 20. марта.
Свечаној церемонији отварања поставке присутвовали су заменик градоначелника Београда Горан Весић, председник Српског атлетског савеза Веселин Јевросимовић, директор Наслеђа светске атлетике Кристофер Тарнер, као и прве звезде алтетског митинга и предстојећег СП Ивана Шпанаовић Вулета и Арманд Дуплантис.
„Светско првенство је већ почело. Почиње атлетским митингом у понедељак, а почиње и отварањем Музеја светске атлетике. Част ми је да поздравим Криса Тарнера, челника Светске атлетске федерације. Од данас је отворен музеј, где се налази око 300 експоната, неки су стари преко 3.000 година. Ова поставка ће бити ту до 20. марта, до краја Светског првенства и ја се надам да ћете уживати, данас ћемо имати овде и медаље, као и спринтерице наше Иване Вулете“, изјавио је Јевросимовић.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић истакао је важност атлетских догађаја за српску претоницу.
„Београд може да буде поносан што је домаћин оваквог такмичења, 1.450 спортиста ће се надметати, у 120 земаља света ће ићи пренос. Посебно смо поносни што нема спорта који неће да дође у Београд, то значи да смо добри домаћини. Срећни смо што смо домаћини Музеја светске атлетике, моћи ће на овом месту људи да виде и упознају се са овим спортом. Арманду сам обећао да це добити ракију у његовој тежини, спемам му „буренце“ ако обори рекорд. Срећан сам што је Београд домаћин. Хвала свима, то показује да је Београд велики град и да сви желе у њега да дођу“, рекао је Весић.
Челник Наслеђа светске атлетике Крис Тарнер рекао је 1. јануара 2018. године Светска атлетика одлучила да направи ново одељење, одељење наследства, које треба да прослави и поштује богату историју атлетике.
„У 2018. године смо направили нешто што се зове колекција наслеђа светске атлетике – састоји се из дресова, трофеја, спринтерица и ствари које су везане за такмичења. Малопре је неко питао који је најстарији експонат, није овде нажалост, али у оригиналној поставци у Орегону у Америци се налазе новчићи са оригиналних Олимпијских игара, стари 3.000 година. Одлучили смо се да донесемо артефакте људима на праг, Музеј светске атлетике је први дигитализовани светски спортски музеј. Имамо пет галерија у 360 степени, фотографије, видео, све је преведено на три језика – енглески, француски и спански. Врло се ослањамо на спортисте за историју, морам да се похвалим, имамо ту патике Арманда Дуплантиса у којима је оборио рекорд, ту је без икакве сумње и најбоља атлетичарка из света и Србије, донираће свој део историје“, закључио је Тарнер.
Преузмите андроид апликацију.