Еко полигон на Карловачком дунавцу и његово постављање у СРП “Ковиљско-петроварадински рит”, део је пројекта “Сачувајмо заштићено” који је Покрет горана Војводине реализовао од јула, а он ће трајати до краја новембра и служити свим посетиоцима да у њему уживају.
“ Овај пројекат финансира Европска унија преко УНДП-а, а у сарадњи са Амбасадом Шведске и Европском инвестиционом банком, уз додатна финансијска средства која су обезбедиле владе Шведске, Швајцарске и Србије. Циљ нам је да заправо заштитимо тај дунавац од пропадања тако што спречавамо ширење инвазивних врста и тако што ћемо унапређењем његове еко-туристичке понуде позвати што више људи да дођу и уживају на дунавцу на креативан начин – рекла је Душица Миленковић, координаторка овог пројекта за НС Уживо и додала да је ове године отклоњен велики број стабала и грања који су били изваљени током олуја које су се догодиле у јулу ове године.“
„Свих ових дана смо интензивно радили на уређењу овог простора – уклањали смо отпад, гране и стабла која су изваљена током снажних олујних ветрова, косили смо овај простор и уклањали инвазивне врсте биљака на овом локалитету у сарадњи и уз велику помоћ волонтера из Сремских Карловаца, младих са подручја Војводине који су учествовали на омладинском кампу и младих скауткиња из Велике Британије које су део свог распуста посветиле помагању да се уреди и унапреди ово подручје. Велику помоћ пружио нам је управљач подручја СРП „Ковиљско-петровардински рит” ЈП „Војводинашуме” и ЈКП „Белило” из Сремских Карловаца са којима имамо традиционално добру сарадњу “ рекла је Душица.
Наша саговорница такође је истакла да су истраживачи са ПМФ-а наставили да прате стање биљака, животиња и станишта на Дунавцу, а њихови резултати биће приложени као део овог пројекта. Дакле, шта мониторинг показује и колико су станишта очувана односно нарушена током овог периода.
„Отварање полигона обележили смо 28. октобра, а желели смо да га обогатимо и неким пратећим садржајима који ће задржати туристе. Стога смо у сарадњи са спортским удружењима осмислили које справе ћемо правити. Десет справа направили смо од дрвећа које је страдало током непогода, а самим тим штету преокренули у нашу корист и направили нешто што ће служити. Оне су поређане тако да могу да послуже за тренин спортистима, али и рекреативцима. Сваку справу прати и мала дрвена табла са објашњењима о начину вежбања и цртежима Иване Драгин, наше дугогодишње сараднице“ – истакла је Миленковићева.
Преузмите андроид апликацију.