Амерички институт је прва америчка средња школа оваквог типа на територији Војводине. Основна идеја је да деци из Новог Сада од нове школске године понуди амерички програм са практичним курикумом за ученике од првог до четвртог разреда средње школе.
Наставу ће држати квалификовани професори на енглеском језику у одељењу у којем ће бити највише осам ученика
Игор Кошутић, директор установе, истакао је да је идеја за оснивање кренула преко матичне школе “Тхорнтон Ацадемy” која се налази у Мејну.
– Спада у специфични тип средњих школа које се зову “бординг школе” и сматра се једним од најелитнијих видова средњошколског образовања у свету. “Тхорнтон Ацадемy” из Мејна је 2022. године изгласана у топ 5 “бординг школа” у целој Северној Америци, укључујући и Канаду – рекао је Кошутић.
Идеја целог концепта је да се деци из Новог Сада, а и шире, како Србије, Балкана и других делова Европе, понуди врло специфичан амерички програм са практичним курикумом за децу од првог до четвртог разреда средње школе.
– Програм је замишљен да функционише по принципу од шест предмета, где ће један број предмета бити обавезан, а одређени изборни. Сваки ђак имаће прилику да бира предмете из четири групе обавезних часова: То су математика, енглески језик, група природних и друштвених наука – истакао је Кошутић и додао да се на то калеми, један до два изборна предмета, односно један до два страна језика.
“Академске дивизије” саставни део образовног програма школе
Прве две године професори сугеришу деци које предмете да бирају, а трећа и четврта година ће поседовати тзв. Академске дивизије где ће родитељи са децом моћи да бирају у који смер децу да определе.
Директор наглашава да би оваквим принципом одражавања наставе, након завршене средње школе, ђаци добијено знање могли одмах да примене и у пракси.
– Ученици који би се определили за дивизију природних наука. То би било везано за предмете као што су Увод у анатомију, Увод у медицину, Увод у фармацију, Биохемија. Ако причамо о друштвеним корпоративним дисциплинама, то би се више односило на Увод у бизнис, Увод у предузетништво, Увод у маркетинг, Увод у људске ресурсе, нешто што би деци давало практичну примену знања након завршене средње школе – истакао је Кошутић и додао:
– План организовања институције је да ће деца имати редовну и периодичну професионалну оријентацију. Наше колегинице, екперти за академско саветовање, ће бити задужене да децу прате у њиховом академском развоју од прве до четврте године, а самим тим сугеришу какво поље студија би било адекватно за њих да се определе. Поред тога ћемо имати могућност да деца раде каријерно планирање у зависности који академским пољима би желели да се баве након завршене средње школе.
Професори ће морати да поседују искуство у теоријском и практичном наставном програму
Кошутић наглашава да наставни кадар који ће бити задужен за децу су они професори који не морају нужно да имају додира са традиционланим средњошколским системом код нас, већ да имају способност и компетенције да пренесу њихово професионално искуство на децу.
– Концепт целокупне школе је да одељења буду мала, са од пет до осам ђака. Самим тим индивдуални приступ деци ће бити врло интензиван. Наши професори долазе из разних сфера, неки су асистенти на факултетима, неки су из пословних фирми, корпорација. Ово ће за њих бити нова врста изазова, са циљем да се пренесе практично знање, применљиво за свет у коме данас живимо – истакао је Кошутић.
Часови ће се изводити по модулима, односно блок настави. То значи да у дану неће бити шест различитих предмета, него један или два. Поред теоријске наставе, део школског програма је и пракса.
– Жеља нам је да симулирамо радни дан детета. Да га што пре навикнемо на оно што га чека кад изађе из школске клупе. То су ствари које ми покушавамо да пренесемо, како на ђаке, тако и на родитеље деце и сматрамо да је то нешто што је кључан сегмент овог програма, да свеко дете разуме зашто долази овде.
Настава ћеће се одржавати пре подне, у варијантама једног или два блока. Једна блок ће бити период од шест наставних једница. Регуларна сатница коју ће у школи важити је од 08.15 до 15.15 часова, док је између планирана пауза за одмор, ручак и слично.
-Ученици који буду похађали ову школу имаће и ваншколске активности након регуларних часова. Оне ће се односити на спорт или уметност, за децу која буду била заинтересована да остају дуже у школи и након тога ће имати могућност “Студy Халл-а”, односно период радног дана, од понедељка до петка, где ће деца у поподневним, а некад и у вечерњим сатима имати прилику да у нашем Студент ценртру бораве уз присуство супервизора, који ће бити један од наших професора. Он ће бити на услузи да помаже у решавању домаћих задатака – истакао је Кошутић.
АИТА ће бити отворена за децу свих националности
– Већ имамо уписане кандидате из Шпаније, Русије, Немачке, а очекујемо групицу из Кине. Упис се врши за све четири године. Упис је и даље активан.
Постојаће критеријуми приликом уписа деце
– Посвећујемо изузетну пажњу на селекцију кандидата. Неки од критеријума су ниво енглеског језика, просек оцена које доноси из претходног образовања, препоруке професора, ваншколске активности и како проводе време, који су им хобији- речи су директора.
Неговање критичког размишљања и индивидуалног става код ученика
Оно што је битно за родитеље јесте да ће се реализовати еваулација професора једном у полугодишту. То значи да ће деца, анонимно, давати своје сугестије и оцене професору, односно износити ставове шта може да се побољша. Покушавамо да направимо једну породичну атмосферу, јер дубоко верујемо да деца у овим годинама, у периоду адолесценције, стварају своја лична интересовања, а ми као школа желимо да им помогнемо у развоју истих.
Оцене неће бити од 1 до 5
Оцењивање иде по систему који се у Америци зове просек оцена изражен у процентима. Неће бити оцене од један до пет, већ је то од 60-70-90 посто ће се рачунати као пролазна оцена, односно А Б Ц Д.
Свакодневни рад ће водити ка високим резултатима
Директор истиче да је начин оцењивања такав да ученити неће моћи “кампањски” да уче.
– Партиципација ће бити први критеријум оцене која ће доносити одређен проценат. Након тога ће домаћи задаци носити други ниво процента, затим иду семинари, групни радови, тестови, којих ће бити неколико пута годишње, и на крају школске године следе финални тестови – истиче наш саговорник.
Настава ће се изводити на енглеском језику
– Настава се одржава сто процентно на енглеском језику. Пар дан пред почетка школске године биће организовано упознавање школе са тзв. правилима која треба да се поштују унутар ње. Нешто што ће морати да се усклади између родитеља и школе, да би деца функционисала на здравом нивоу. То су стандарди који прате протокол, који је одавно дефинисан у школама оваквог типа у иностранству – истакао је директор.
За све додатне информације око уписа можете се информисати путем сајта, или лично, на адреси школе, Цвећарска 1, на Телепу.
Преузмите андроид апликацију.