Са обзиром да су телефони сада централни део свакодневног живота, ако постанете жртва хаковања телефона, то може имати значајне последице.
Приступ апликацијама и налозима може бити блокиран, ваши пословни и лични контакти избрисани, а банковни рачуни испражњени. Хаковање мобилног телефона такође може довести до озбиљних психолошких последица за жртву, при чему људи често окривљују себе и пријављују повећану анксиозност, депресију и осећај беспомоћности и недостатка самопоуздања. Али шта да радите ако вам се то догоди?
Ево неколико корака које можете предузети да бисте се опоравили од хаковања и спречили да се понови – и вратили свој живот у нормалу.
Шта је хаковање?
Хаковање, једноставно речено, је чин приступа уређају жртве путем једне од бројних различитих техника, обично са циљем крађе података који се могу користити у криминалне сврхе. Мобилни телефони су посебно популарна мета јер обично имају приступ великим количинама личних података. То се може догодити свакоме, од обичних корисника до политичких личности.
Хакери изводе своје нападе различитим методама. Често су жртве преварене да кликну на злонамерну везу или преузму софтвер из лажне продавнице апликација, док у другим случајевима корисници нехотице приступају лажној јавној WiFi мрежи. Када хакер добије приступ, може да инсталира „кеилоггер“ за праћење активности и преглед информација за пријаву на веб-сајтовима и апликацијама – потенцијално добијајући приступ банковним рачунима. Такође га могу користити за крађу идентитета или за продају личних података другим криминалцима на мрачној мрежи.
Да ли вам је мобилни телефон хакован?
Хакери мобилних телефона не показују увек своје присуство, али постоје неколико знакова упозорења који могу указивати на то да су криминалци приступили вашем телефону. Понекад, међутим, ови знаци могу бити суптилне промене и лако их је пропустити. Како телефон почиње да обавља неовлашћене активности, можда ћете приметити да се батерија празни брже него обично, апликацијама је потребно дуго да се учитају и да се телефон прегрева.
Рачуни такође могу бити већи него обично. Нове апликације ће се често појављивати неочекивано, као и неочекивана обавештења, нежељени двофакторни кодови за аутентификацију или искачући прозори, или ћете можда открити да су ваша подешавања — на пример, дозволе за камеру или микрофон — промењена.
Можда ћете примити нежељене позиве или поруке које не препознајете. Очигледнији знаци да је ваш телефон хакован укључују изненадно закључавање вашег Apple ID-а или Google налога или других налога на мрежи. Ако схватите да је ваш телефон хакован, прва и најважнија ствар је да не паничите. У већини случајева, набавка новог мобилног телефона нема смисла, иако у неким случајевима можете ресетовати телефон на фабричка подешавања.
Ако сте нешто ухватили на време, можда ћете моћи да вратите свој телефон брзо и са мало штете пратећи неколико једноставних корака:
-Проверите да ли се приступа вашим банковним рачунима или рачунима е-трговине.
-Одмах промените све лозинке у нове, јаке.
-Избришите сумњиве апликације или неочекиване поруке и инсталирајте и покрените софтвер за заштиту на мрежи.
-Ако ништа друго не успе, ресетујте телефон на фабричка подешавања.
-Обавестите пријатеље и друге контакте да сте хаковани и упозорите их да игноришу све поруке које изгледају као да долазе са вашег телефона.
-Предузмите кораке да свој телефон буде спреман за будућност, укључујући укључивање двофакторске аутентификације на свим вашим налозима.
Преузмите андроид апликацију.