Колико је акција садње зеленила у футошкој ОШ „Мирослав Антић“ била потребна деци, али и родитељима и стручном особљу, показали су њихови осмеси и засукани рукави.
Дружење упркос ветру и киши извело је сва одељења у велико двориште где су посађене биљке које су ученици и родитељи купили и донирали како би, на иницијативу учитељице Снежане Миловац, школско двориште пружило деци заклон од сунца и разоноду, али још важније за даљу бригу о њима и важности биљака и одговорност према нечему што својим рукама урадите.
Две школе, „Мирослав Антић“ и Пољопривредна школа, реализовали су акцију озелењавања дворишне површине на идеју учитељице Снежане Миловац, координаторке еко тима ове основне школе, која је пожелела да се озелени један део школског дворишта који је празан,
-То ће бити и учионица на отвореном где ће деца моћи да прате часове биологије или ликовног, где ће учитељице моћи да одрже час. Морам да признам да сваке године радимо на сарадњи између две школе и та сарадња је све чвршћа. За сада смо врло задовољни сарадњом и надамо се да ће се наставити- рекао је за НС Уживо Немања Јовишевић, директор ОШ „Мирослав Антић“.
Душан Гагић, директор Пољопривредне школе у Футогу, чији су ученици помогли акцију малишанима из „Мирослава Антића“, нагласио је да се овом акцијом развија свест код деце о значају екологије, биљака и њиховог раста и развоја.
-Овим се повећава њихова свест о биљкама у развијању њихове животне средине. Смер хортикултура је изузетно значајан, морамо се посветити томе да се зелене површине очувају, да би деца кроз све то што науче у Пољопривредној школи могли од тога да живе и да поред тога раде на побољшању средине.
Учитељица Снежана Миловац, која у овој школи ради 30 година, навела је да је њен дугогодишњи сан био да се ова површина озелени.
-Наишла сам на бившу ученицу која је стручно направила елаборат и ја сам јој веома захвална. Велика је срећа за нашу школу и ученике. Свако одељење је добило своју биљку. Задатак је да је даље негују и пазе. Даљи план је да се направе едукативне тачке на којима ће деца имати разне садржаје и наравно да имају миран кутак. Уживаћемо у зеленилу- истакла је Миловац и додала да је сваки наставник засадио по једну форзицију.
Милица Иванишевић, професорка у Пољопривредној школи и бивша ученица ОШ „Мирослав Антић“, рекла је за наш портал да су засађена стабла лишћара и четинара те да ниједна биљка не садржи отровне плодове и није алерген.
– Хортикултура је као смер битна. Све је мање зелених површина и имамо за циљ да озеленило околину у којој боравимо и да биљкама помогнемо. Од лишћара ту су ликвидамбар, кестен, врба, од жбунастих форми имамо форзициљу, фотинију, ловор вишњу, од четинара имамо кедар, чемпресе, клеке. То је широк дијапазон биљака које су специфичне по облицима листова, боји, цветовима, плодовима, а када се склопе у један парк то је композиција шареноликих биљака са розе и жутим цветовима, црвеним листовима. То треба једној школи, јер ће деца моћи да направе хербаријум из биологије, имају све на једом месту, док ђаци из Пољопривредне школе могу ту да имају огледне часове, из предмета дендрологије – тврди Иванишевић.
Otvoren Sajam turizma, gradonačelnik Đurić: Od januara naš grad posetilo 175.000 turista
Преузмите андроид апликацију.