Чак и намештен осмех доприноси срећи.
Према истраживачима са Универзитета Стенфорд, позирање са намештеним осмехом за селфијеи и објаве на друштвеним мрежама, заправо може помоћи да се људи боље осећају.
Једна теорија која објашњава ово откриће је да су наше емоције резултат сензација у телу, као што су убрзани откуцаји срца, који изазивају страх или узбуђење. Научници кажу да је исто са осмехом – односно са осећајем који изазива срећу у нама.
Истраживачи су проучавали 3.878 људи из 19 земаља, а учесници су били подељени у три једнаке групе.
У свакој је половина гледала веселе слике штенаца, мачића, цвећа и ватромета, а друга половина је гледала у празан екран. Док је гледала ове слике, једна група је морала да стави оловку у уста како би опонашала чин осмеха.
Друга група је морала да копира изразе лица са фотографија насмејаних глумаца, а последња група је померила углове усана према ушима и подигла образе користећи само мишиће на лицу.
Након завршетка овог задатка, свака особа је поново погледала слике или празан екран, али је морала да задржи неутралан израз лица. Након сваког теста, учесници су оценили колико су срећни.
Да би прикрили свој циљ, истраживачи су помешали неколико других малих задатака како би спречили учеснике да сазнају прави циљ експеримента.
Подаци које су прикупили открили су да је дошло до значајног повећања среће код учесника који опонашају насмејане фотографије или привлаче уста до ушију, у односу на остале учеснике.
Ови резултати показују да постоје јаки докази да нас чак и намештени осмеси, у ствари, могу учинити срећнијима.
Zašto je važno da se bebama pevaju dečije pesmice? Četiri važna razloga
Преузмите андроид апликацију.