Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Осам чињеница које сигурно нисте знали о бебама

Свака мала беба је јединствена, посебно својим родитељима, који су је с нестрпљењем ишчекивали. Било да сте добили прво дете или већ имате искуства, осећај је увек посебан.
Фото: Unsplash/Ricardo Maruri

Верујете да знате све, али постоје неке ствари о којима можда ни не размишљате. Ево неколико занимљивости код малих беба које можда нисте знали.

Очи су им велике готово као и очи одраслих

Због својих великих очију деца нам изгледају преслатко, а величина им је отприлике 70 посто од величине очију одрасле особе. Очи малих беба највише расту у првој години живота, а касније опет у пубертету.

Фото: Pexels/Spencer Selover
Имају шкрге, реп и крзно

Ово не мора да вас забрињава, све је у реду с вашом бебом. Међутим, у једној фази развоја устомаку, бебе су имале шкрге, које су се потом развиле у чељуст и ушну шкољку, која чини остатак отвора за шкрге. У исто то време код фетуса је присутан реп, од којег се постепено формира тртица. Крзно, познато као длачице лануго, дете може да има кад се роди, али отпадне кроз неколико недеља.

Фото: Pexels/Pixabay
Рађају се без осећаја за ноћ и дан

Сви родитељи могу да потврде да деца у почетку немају појам о ноћи или дану и да се догоди да се пробуде око 3 сата ујутро и спремне су за акцију. Ово је, наравно, нормално у првим недељама. Деца се рађају без дневног ритма, али га с временом стичу. Ваше тело већ је навикнуто да ноћу спава, а дању бива будно, али ова вештина је научена кад смо били врло мали.

Имају више костију него одрасли

Тешко је поверовати да мекане, нежне и крхке бебе имају више костију, а поготово да их је око 300, према 206 код одраслих. Разлог је то што се неке кости код беба с временом спајају, па им се укупан број смањује.

Плачу с нагласком

Колико ово год лудо звучало, истраживачи су открили да бебе плачу у складу с говорним подручјем којем су изложене. Тестирање је спроведено на 60 беба француског и немачког говорног подручја.

Фото: Pexels/Pixabay
Не производе сузе

Бебе плачу пуно у првим недељама живота, али приметићете да, иако се зајапуре од плача, образи су им суви. Иако су бебе рођене са сузним жлездама, на влажење очне јабучице одлази већина суза, па их нема довољно да би се спуштале низ образе. Ово почиње да се мења у периоду између 1. и 3. месеца старости бебе.

Сећају се звукова које су чуле у стомаку
Фото: Pixabay/John Lee

Студија спроведена на 100 трудница у Холандији, а објављена у часопису Child Development, показала је да фетус има краткотрајно памћење о звуковима до 30. недеље трудноће. Новорођенчад препознају глас мајке и осталих укућана, а препознаће и лајање породичног пса.

Имају троструко више „пупољака“ на језику од одраслих

Са занимањем посматрате како ваше дете с ужитком једе, а сад знате разлог томе. Имају чак око 30.000 такозваних пупољака на језику (мали кружићи на површини језика), док одрасли имају око 10.000. Ово објашњава и одбијање неке хране јер деца неке укусе које не воле осете интензивније од одраслих.

Da li su bosonoge bebe srećnije?

Преузмите андроид апликацију.