Односи између Србије и Сједињених Држава су јако добри и временом постају све бољи, изјавио је у интервјуу Гласу Америке Владимир Орлић, председник Скупштине Србије.
Орлић, који борави у Вашингтону, указао је да су стратешко опредељење Србије и њен спољнополитички приоритет да односи са САД буду додатно унапређени у, како је казао, најширем спектру тема и области.
Он је навео да напредак у областима економије и робне размене, као и унапређен политички дијалог који постоји, уз чињеницу да је његов боравак у Вашингтону, прва посета било којој страној земљи од конституисања Народне скупштине, показује чврстину тог опредељења.
Орлић је истакао да се у оквиру тих настојања планира успостављање, како га је означио, стратешког дијалога као новог оквира у односима Србије и САД, за које је навео да „очекује да ће у будућности бити још садржајнији и квалитетнији“.
Он је навео да је, што се тиче односа према кризи у Украјини, позиција Србије од самог почетка усклађена са међународним јавним правом, са питањем поштовања суверенитета и територијалног интегритета држава.
„И по том питању смо увек били максимално доследни и јасни. При чему наравно, Република Србија поставља и питање: Шта се дешава када је реч о суверенитету и територијалном интегритету наше земље? Јер као што је познато, не поштују га сви. И они који су решили да признају такозвано Косово управо су на примеру Србије те принципе нарушили. И Србија с пуним правом, баш због тога што има јасан и принципијелан став и поштује га доследно о којој год држави света да је реч, има право да та питања постави“, указао је председник Скупштине Србије.
Орлић је навео да је европско опредељење Србије неспорно и да је то „стратешко опредељење под редним бројем један“.
„И буквално тако, од речи до речи. И то сте чули од председника Србије Александра Вучића, од наших званичника у свакој прилици и на сваком месту. Без икакве разлике. Да ли те речи изговарамо у Београду, или у Бриселу, или у Берлину, Вашингтону, али и у Москви, Пекингу, без икакве разлике. И то је врло јасно и познато свима“, навео је Орлић.
Он је говорио и могућим санкцијама Русији, и рекао да ће се Србија руководити „увек својим виталним, државним и националним интересима, садржаним у закључцима Савета за националну безбедност Републике Србије“.
„И ти интереси не подразумевају учешће у режиму санкција, а образложено је и зашто. Дакле, то је не само наш однос према некоме ко пружа подршку нашем суверенитету и територијалном интегритету, не признајући такозвано Косово и ту подршку такође рефлектује на нивоу Савета безбедности Уједињених нација. То је и наш однос према врло конкретним практичним разлозима и потребама нашег народа“, изјавио је Орлић.
Он је још додао да Србија није у томе изузетак и подсетио да су државе чланице Европске уније саме направиле много изузетака изузимајући себе из санкција које уводе Руској Федерацији као и да су то образложиле одређеним специфичним потребама и виталним интересиима.
Орлић је навео и да је споразум Србије и Русије на маргинама заседања Генералне скупштине Уједињених нација без политичког значаја и да је реч о техничком документу између два министарства.
Председник Народне скупштине је нагласио да Србија ради оно на шта се обавезала и што је садржано у Споразуму о стабилизацији и придруживању (С СП), који предвиђа постепено усклађивање са заједничком политиком Европске уније, а да ће стопроцентна усклађеност важити у тренутку пуноправног чланства.
На питање да ли то онда значити да би Србија могла увести санкције Русији када постане чланица Европске уније, Орлић је рекао да би у том тренутку оно што је важеће за државе чланице Европске уније, било важеће и за Србију.
Орлић је говорио и српској иницијативи Отворени Балкан и нагласио да је она „суштински допринос политици која значи мир и стабилност и заједнички развој“.
„Погледајте шта је Отворени Балкан у пракси урадио: данашње односе између Србије и Албаније. Најбољи су у нашој заједничкој историји која је вишевековна. Зато што смо их релаксирали. Знате за море проблема и сукоба који су постојали између Албанаца и Срба. Постигли смо не само економску добробит и универзалне вредности које су европске, проток људи, капитала и услуга. Ми смо постигли релаксирање односа и унапређење сарадње и међусобног разумевања“, навео је Орлић, уз напомену да су САД подржале иницијативу Отворени Балкан.
Он је говорио о наводној понуди Србији да прихвати Косово у УН и не блокира његов пријем у међународне институције, зарад чланства у ЕУ и економске подстицаје и нагласио да о признавању независноти такозваног Косова не може бити речи.
„О њему је говорио председник Србије Александар Вучић. О томе да таква понуда постоји. Али, чули сте сигурно и веома јасно какав је одговор државе Србије саопштен кроз речи председника државе. Србија апсолутно не жели и неће признати, са било каквим понудама и варијантама о којима се говорило у јавности, такозвану независност Косова. Дакле, свој суверенитет и територијални интегритет поштујемо. Своју државу такође поштујемо. И чули сте сигурно у више наврата отворено и питамо, постоји ли нека разлика? И каква би то разлика уопште могла да буде између суверенитета било које друге државе и нашег суверенитета. Данас када вам много говоре о томе да је, на пример, важан суверенитет Украјине, ми кажемо – да тако је, сагласни смо потпуно. Али питамо, има ли разлике између тога и сувереренитета наше земље“, образложио је Орлић.
Он је нагласио да већина чланица УН стоји на стајалиштима Србије и подржава њен суверенитет са Косовом и Метохијом као саставним делом земље.
Преузмите андроид апликацију.