Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Опсесија првог кинеског цара чаробним напитком

Лов на еликсир бесмртности коштао га је живота! Ако не би могао да живи вечно, Ћин Ши Хуанг је хтео да се бар осигура да буде добро опремљен у загробном животу.
Фото: Градске инфо/М.М

Први кинески цар Ћин Ши Хуанг желео је да живи вечно.

Последњих десет година живота слао је сваког научника и мудраца у земљи у потрагу за еликсиром који би га спасао смрти.

Покренуо је опсесивну потрагу за еликсиром живота у 49. години, 210. пре нове ере, открила су нова археолошка истраживања.

Ћин Ши Хуанг рођен је 259. године пре нове ере, а до смрти 210. године пре нове ере освојио је свих шест зараћених држава Кине, како би створио јединствену нацију и прогласио се њеним царем.

Током његове владавине, траке од бамбуса или дрвета познате као листићи биле су уобичајени материјал за писање. У 2002. години, више од 36.000 листића са древном калиграфијом откривено је у напуштеном бунару у централној кинеској провинцији Хунан, наводи Ксинхуа.

На дрвеним летвицама се, између осталог, помиње и потрага за чаробним напитком који би му гарантовао вечни живот.

Записи садрже извршну наредбу коју је издао цар, али и низ неугодних одговора регионалних влада које нису успеле да пронађу кључ за вечни живот.
Фото: Градске инфо/М.М.

Тако је један град под називом Дукјанг известио цара да његови становници још нису пронашли еликсир живота, док је други град у данашњој провинцији Шандонг у источној Кини понудио биљку са локалне планине.

Фото: Градске инфо/М.М.
Опсесија првог цара вечним животом добро је позната. Он је наредио изградњу огромног подземног маузолеја с готово 8.000 војника од теракоте да га чувају у “загробном животу”.

Умро је 210. године пре нове ере,наводно зато што је прогутао живу или неки други отров по савету својих дворских алхемичара и лекара, надајући се да ће му то донети вечни живот.

 

Преузмите андроид апликацију.