Национална организација потрошача Србије (НОПС) наставила је са акцијом евидентирања трговаца који не послују у складу са Законом о електронској трговини. Ових дана објављена је нова листа са укупно 269 продаваца са фејсбук и инстаграм профила међу којима има највише оних који нуде обућу, одећу, суплементе и додатке исхрани, парфеме итд.
Број потрошача који се јављају овој организацији због проблема које имају са нерегистрованим продавцима са друштвених мрежа свакодневно расте. Како у оваквим ситуацијама одредбе Закона о заштити потрошача нису примењиве (не важе) и потрошачке организације нису у могућности да пруже адекватну правну заштиту или савет, осим да их упућују на самосталне судске поступке, потребно је да се и држава укључи и покуша да реши овај све већи проблем.
“Са објављивањем такозване црне листе кренули смо још прошле године због великог број приговора на продавце са друштвених мрежа. Проблем је што физичка лица продају робу на овај начин, а купци који имају било какав приговор или рекламацију немају начин да их контактирају. Довољно је да продавац блокира купца на мрежи или региструје налог под другим именом и настави да ради, без икакве санкције” каже Младен Алфировић, правни саветник НОПС-а.
Према његовим речима, прошле године на листи је било 150 нерегистрованих трговаца, а сада их толико има само на фејсбуку, док је 269 оних који робу нуде преко инстаграма и купци су се жалили на њих.
Из НОПС-а упозоравају да је пре куповине важно имати у виду да је трговац који послује преко интернета у обавези да на видном и доступном месту, у складу са Законом о електронској трговини назначи пословно име и све остале податке, али и цену производа, који укључује и трошкове доставе.
“Основни критеријум да се неки трговац нађе на листи, представља управо наведени подаци (који не постоје) на профилима, а чињеница је да се путем тих налога уредно примају поруџбине потрошача и очигледно се обавља продаја робе“ наводи Алфировић.
Упитан како је то решено у другим европским земљама он одговара да је то урађено искључиво строгим инспекцијским надзором. Код нас се недовољно кажњава овакво понашање и несавесни трговци, а са друге стране све је више оних који због тешке економске ситуације затварају фирме и из легалних токова прелазе у сиву зону.
“Константно позивамо све потрошаче да нам доставе називе трговаца за које сумњају да не послују у складу са Законом о електронској трговини, а раде путем друштвених мрежа. А и све трговце да своје пословање хитно ускладе са одредбама наведеног закона и да нам доставе доказе како бисмо ажурирали ову листу” наводе из НОПСа.
Остале вести из бизниса прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.