Крпељи се налазе у природи, у жбуњу и ниским биљкама, на лишћу, у шумама и ливадама и лако могу да дођу на људе или животиње.
Неки од њих ће бити заражени и преносиће болести, па је потребан посебан опрез при ходању. Иако су крпељи мали и тешко их је приметити, могу изазвати велике проблеме и оставити трајне последице на телу.
Управо због тога треба пажљиво да се прегледате након сваке шетње и ако је крпељ на вама, пажљиво га уклоните.
Како спречити ујед крпеља?
Што се тиче убода, увек ће напасти тамо где је кожа танка, па ће децу убости у главу, а одрасле у пределу око струка и гениталија. Постоје неке ствари које ће привући крпеље, као и одећа у којој ће се теже уочити. Поред тога што треба обратити пажњу на начин облачења, требало би да добро погледате и своје тело по повратку из природе и добро очешљате косу.
Да бисте спречили убоде крпеља, потребно је:
- носите мајице са дугим рукавима и дугим панталонама
- главу треба заштитити капом
- избегавајте одећу тамне боје, јер се крпељи на њој тешко виде
- ибегавајте одећу са длакама као што је вуна
- користите репелент
Како уклонити крпеља?
Крпеља је потребно уклонити што је пре могуће јер ризик од инфекције расте што је крпељ дуже причвршћен.
Пре свега, оперите руке и узмите пинцету и обришете је антисептиком. Одмах извадите крпеља пинцетом, ухватите га што ближе глави, поред коже и лагано извуците из коже, а на кожу нанесете антисептик. Битно је да крпеља и кожу ничим не прекријете, да га нагло не повучете и не стиснете. Требало би да се обратите свом лекару само ако се у року од четири недеље након уједа појави осип у облику прстена или овалног облика који бледи у средини, или ако добијете температуру или језу.
Преузмите андроид апликацију.