Почетна > Бизнис
Бизнис

Опомена банке за прекоречени минус 200 динара

Након одмрзавања цена банкарских услуга поскупело је и подизање новца дебитним и кредитним картицама на банкоматима или на шалтерима других банака.
Фото: Pixabay/flyerwerk

Немојте да идете у недозвољени минус јер ће вас једна опомена банке за прекорачење коштати 200 динара. Ово је само једна од накнада коју наплаћују пословне банке код нас. Висина провизија и накнада које плаћају грађани и привреда најактуелнија је ових дана, јер је Народна банка Србије (НБС) пословним банкама дозволила повећање, односно враћање на ранији ниво. Наиме, споразум НБС и пословних банака о смањењу накнада за платне услуге престао је да важи 31. августа 2023. па су неке банке од јуче провизије за становништво и регистрована пољопривредна газдинства вратиле на ниво пре снижавања, односно поново ће се примењивати накнаде у складу са ценовником који је важио од 1. августа 2021. до краја августа 2022. године.

Клијенте су о повећању обавестиле Интеза, ОТП и Ерсте банка, док се Банка Поштанска штедионица децидирано огласила да то неће чинити. Оне су дале и старе ценовнике, тачније оне с попустом и нове на увид ради поређења. Тако се види да банке нису искористиле могућност поскупљења свих својих услуга, а нису их ни повећале за 30 одсто колико су могле по одобрењу НБС.

У Ерсте банци, на пример, динарски текући рачун за пензионере од 1. септембра месечно кошта 230, а био је 200 динара. Динарски текући рачун коштао је раније 250 динара, а сада 290. Премијум динарски текући рачун сада месечно износи 620 динара, а до јуче је био 595. Наменски динарски рачун физичког лица регистрованог пољопривредног газдинства сада има цену од 290 динара, а коштао је клијента 250. Издавање чекова било је 35 динара по бланкету, а сада 40.

Повећане су накнаде за подизање новца дебитним и кредитним картицама на банкоматима других банака или на шалтерима других банака. Уз стандардни проценат од два или три одсто вредности трансакције увећан је минималан износ који се плаћа банци са 150 и 200 динара на 200 и 250.

У Интеза банци вођење платног рачуна, зависно од врсте услуга, сада кошта од 220 до 799 динара месечно, док је у претходних годину дана та услуга износила од 154 до 559. У овој банци издавање чекова кошта сада 25 до 35 динара по чеку, док је раније било 21 до 24. У ОТП банци вођење платног рачуна, у зависности од промета који се оствари током месеца, коштаће од 197,5 до 595 динара месечно. Издавање чекова 35 динара по бланкету.

Подсећања ради НБС је саопштила да банке могу да врате провизије и накнаде на ниво од пре годину дана и да примена оних тарифа које су банке усвојиле од 1. јануара 2021. до августа 2022. не представља повећање.

Све банке морају да имају платни рачун са основним услугама који износи 150 динара и грађани могу у сваком тренутку да пређу на њега код исте или друге банке чиме ће избећи повраћај на „старе” цене.

Иначе, ниједна банка није тражила од НБС ново повећање цена услуга. НБС је прописала обавезу за банке да их обавесте о измени тарифа најкасније 45 дана пре планираног усвајања тих измена и да јој уз та обавештења доставе сву прописану документацију. Неколико банака је доставило обавештење о увођењу нових производа, којим су допунили палету производа и услуга.

Na Produktnoj berzi protekle nedelje zabeležen pad obima prometa

Преузмите андроид апликацију.