Група ОПЕК+ је саопштила данас да ће се држати постојећег споразума о постепеном повећању производње, што је подигло цене сирове нафте на трогодишњи максимум, ојачало инфлаторне притиске и страх да ће економски опоравак од пандемије земаља потрошача бити подривен.
Организацији земаља извозница нафте (ОПЕК) и њеним савезницима с Русијом на челу, тзв. алијанси ОПЕК+, велики потрошачи попут, Сједињених Држава и Индије, упутили су апел да додатно повећају испоруке „црног злата“ на тржиште након што је цена нафте ове године скочила за више од 50 посто.
Група ОПЕК+ је „поново потврдила план прилагођавања производње“ који је раније договорен и према којем ће у новембру повећати производњу за 400.000 барела дневно (бпд), наводи се у саопштењу алијансе, објављеном након онлајн разговора министара енергетике, преноси Ројтерс.
Сирова северноморска нафта Брент је након ове објаве ојачала изнад 81 долара по барелу.
„Пратићемо ситуацију, пошто знамо да потражња обично пада у четвртом кварталу… наши планови о повећању (производње) нису равномери, и гледаћемо каква је избалансираност тржишта“, изјавио је потпредседник руске владе Александар Новак.
Један извор из ОПЕК+ је рекао Ројтерсу уочи данашњег министарског састанка да се алијанса суочила с притиском да брже повећа производњу, али је додао: „Страхујемо од четвртог таласа короне, нико не жели да повлачи велике потезе“.
Земље у оквиру ОПЕК+ су се у јулу договориле да повећавају производњу за 400.000 барела дневно сваког месеца најмање до априла 2022. године, чиме би постепено вратиле на тржиште 5,8 милиона барела дневно у односу на ограничења уведена прошле године током најгорег удара пандемије.
„За сада, већини земаља произвођача у алијанси одговара цена Брента од 80 долара по барелу, али постоји ризик да ће наићи на реакције или притиске купаца као што су САД и Кина, који отворено позивају на смањење цене енергената“, оценила је консултантска кућа Ристад Енерџи пре састанка министара ОПЕК+.
Аналитичари кажу да очекују неизвесност у погледу утицаја новог соја корона вируса на раст потражње за нафтом, који прети новим економским поремећајима, што ће извршити притисак на доношење одлука ОПЕК+ групе.
Преузмите андроид апликацију.