Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Опасност вреба из шерпе, колико је опасно посуђе које користимо

Хемикалије које се користе у производњи савременог посуђа, прилагођеног припремању брзих јела и домаћицама које имају све мање времена за кухињу, могу бити веома опасне по здравље.
Фото: Unsplash/Cooker king

„Штетност нелепљивих премаза, попут тефлона је доказана, поготово кад се загрева на високим температурама дуже од три минута. Ефекат који производи назива се ‘тефлонска’ или ‘полимерна грозница’“, објашњава Јелена Милић, научни сарадник Института за хемију, технологију и металургију.

Она објашњава да се некада користио тефлон на бази хемикалије са ознаком PFOA, која је касније забрањена.

На сваком тефлонском производу сада пише PFOA free. У новије време за тефлонске премазе се користи хемикалија политетрафлуороетилен (PTFE), али  саговорница упозорава да је то и даље врста тефлона и да је треба избегавати.

Ко поседује такво посуђе мора бити пажљив и обавезно да га избаци из употребе ако је оштећено.

Све већи број домаћица, па и професионалних кувара користи силиконске калупе и прибор.

Јелена Милић наглашава да силикон није опасан, ако се производи одговорно, а то значи да мора да се темперира у току производње како би се ослободиле све токсичне материје, пре додира са храном.

Зато би, за сваки случај, пре прве употребе, требало грејати силиконске посуде на 200 степени, четири сата, отворити прозор да се добро проветрава и након тога се могу безбедно користити.

Фото: Unsplash/Cooker king

У последње време популарно је и керамичко посуђе. Ако је права керамика онда то спада у безбедније алтернативе, попут стакленог, односно ватросталног, ливеног, тученог или посуђа од инокса.

Ако је реч само о премазу, он се понаша као и други. Временом спада и завршава у храни коју једемо, па такође представља ризик, каже научнi сарадниk Института за хемију, технологију и металургију.

Она упозорава и на све чешћу употребу микроталасне рерне.

„У њу иде керамичко или стаклено посуђе. Пластика се не сме стављати јер се она не понаша добро кад се загрева, нити када се у њу ставља врућа, масна или кисела храна“, напомиње Милићева.

Посуђе се не купује сваки дан, па би зато требало да се мало потрудимо и обратимо пажњу при њеној куповини.

Da li je čaša vina pred spavanje dobra ideja?

Преузмите андроид апликацију.